DSC02139Wystawa jubileuszowa przygotowana we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Upamiętnia prace delegacji polskiej, która jako jedna z 27 reprezentacji państwowych miała wpływ na kształt granic pokonferencyjnej Europy. Efekt ugruntowania sprawy polskiej na zachodnioeuropejskiej arenie politycznej był wynikiem starań Komitetu Narodowego Polskiego uznawanego od 1917 r. przez Ententę za reprezentanta odradzającego się państwa polskiego. Temat wystawy przybliża postacie głównych
reprezentantów strony polskiej Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego oraz Ententy prezydenta USA (Woodrow Wilson), premiera Francji (Georges Clemenceau). Uzupełnieniem ekspozycji są reprodukcje widoków Paryża oraz dokumentów dotyczących konferencyjnej akcji informacyjnej o sprawie polskiej, jak również wyrysy zgłaszanych przez strony uwag do kształtu granic. Czas trwania wystawy: styczeń - kwiecień 2018 r.

styczeń-kwiecień 2018: „Roman Dmowski na konferencji pokojowej w Paryżu” – wystawa czasowa na temat działalności niepodległościowej Romana Dmowskiego, w szczególności jego pracy podczas konferencji paryskiej.

26 stycznia 2018, godz. 17.00: film „Rok 1863” (prod. polska) – 50 min., prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu poświęcona 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na tle wydarzeń krajowych zostaną zaprezentowane epizody regionalne mające swoje odzwierciedlenie w postawach środowisk społecznych, a także symbolice miejsc pamięci narodowej.

16 lutego 2018, godz. 17.00: film „Rok 1863” (prod. polska), prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu.

13 kwietnia 2018, godz. 17.00: film „Zapomniany Legion” (o Legionie Puławskim, prod. polska) – 55 min.
Prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu na temat udziału polskich formacji w walce podczas I wojny światowej po stronie Rosjan. Będzie ona nawiązywała m.in. do osoby księdza Kazimierza Lutosławskiego, który w kwietniu 1916 r. pełnił posługę wśród żołnierzy na linii frontu za co został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz do osoby doktora Jana Załuski – lekarza pochodzącego z Łomży, służącego w Legionie Puławskim.

Untitled 1