007Rosyjski kompozytor - Nikolai Yakovlevich Myaskovsky, urodził się w 1881 roku, w – co nie jest do końca ustalone – Twierdzy Modlin lub Łomży. Wyróżnia go obszerność dorobku, który obejmuje m.in. dwadzieścia siedem symfonii i dziewięć sonat fortepianowych. Muzyka kompozytora, choć rzadko, rozbrzmiewa w wielu salach koncertowych na całym świecie. W sobotni wieczór 25 listopada 2017 roku rozbrzmiewała również w salonie Lutosławskich w Drozdowie.

Cello Sonata No. 1 in D major, Op. 12 oraz, na prośbę słuchaczki, fragment Cello Sonata No. 2 in A minor, Op. 81 zagrały Małgorzata Namiot – wiolonczela i Dominika Bućko – fortepian.

Myaskovsky był uczniem Reinholda Gliera, Anatolija Liadowa, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. W swojej twórczości nawiązywał do tradycji muzyki rosyjskiej z XIX wieku, zwłaszcza Piotra Czajkowskiego. W całej swojej działalności muzycznej był bardzo wysoko cenioną postacią w kręgach akademickich, również ze względu na swoją działalność pedagogiczną. Prowadził klasę kompozycji w Konserwatorium Moskiewskim, imię kompozytora nosi dziś Biała Sala tego Konserwatorium. Wśród jego uczniów znalazło się wielu wybitnych artystów, m. in. Chaczaturian i Kabalewski. Utrzymywał stały kontakt z Szostakiewiczem i Prokofiewem, z tym ostatnim łączyła go wieloletnia przyjaźń.

Popularyzujący muzykę Nikolaia Myaskovskiego zespół Pianoce Duo założony został w 2014 roku przez dwie rozmiłowane w muzyce kameralnej młode artystki pianistkę Dominikę Bućko oraz wiolonczelistkę Małgorzatę Namiot. Ich repertuar obejmuje wszystkie epoki i style muzyczne, od baroku po dzieła XX-wieczne. Duet kształci się pod kierunkiem mgr Macieja Krassowskiego, oprócz tego aktywnie uczestniczył w warsztatach kameralnych prowadzonych przez: Romana Hoffmanna, The Berlin Piano Trio, Marcina Sikorskiego, Tomasza Lisieckiego, Macieja Mazurka, Reginę Michalak. Zespół ma na swoim koncie osiągnięcia o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, m.in.: I miejsce na VIII Konkursie Muzyki Kameralnej „Saskambiai” w Wilnie, I miejsce na IV Konkursie Duetów Fortepianowych w Ełku oraz I miejsce na VII Konkursie Muzycznym „Musicalmuseo” w Caltanissetcie.

W związku z otrzymaniem stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku na rok 2017, duet mógł wydać swoją pierwszą płytę z muzyką Nikolaia Myaskovskiego.