IMG 4303Kolejny koncert zorganizowany w Muzeum przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, 15 lipca 2018 r., wykonali serbscy muzycy: Marko Miletić – wiolonczela i Mihajlo Zurković – fortepian. Choć z pokaźnym dorobkiem artystycznym, koncertami w swoim kraju i za granicą, realizacją wielu ważnych projektów muzycznych – muzycy cieszyli się bardzo z koncertu w kameralnym gronie – odbył się on przecież w salonie Lutosławskich, siedzibie dobrze im znanego i bardzo przez nich cenionego kompozytora, Witolda Lutosławskiego. W programie koncertu, który zachwycił słuchaczy, był m.in.: R. Schumann, C. Debussy, M. Bruch, ale chętnie zagraliby tu koncert następny – muzyki tylko Witolda Lutosławskiego!

Marko Miletić ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie i „Artist Diploma of Performance” w Schwob School of Music na Columbus University (USA). Podczas studiów zdobył nagrody na konkursach i festiwalach, uczęszczał na lekcje mistrzowskie z wybitnymi solistami z całego świata.
Karierę koncertową rozwijał jako solista, kameralista i wiolonczelista wielu orkiestr w występach w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Francja, Węgry, Słowenia, USA, Chorwacja, Czarnogóra, Chiny, Belgia, Norwegia). Gra w wielu zespołach kameralnych, a od 2013 roku jest członkiem trio Valmaro”. W 2007 roku odnowił orkiestrę kameralną "Camerata Academica" Novi Sad, z którą gra jako wiolonczelista solo, działa jako dyrektor artystyczny i współpracuje z licznymi uznanymi artystami.
Już podczas studiów dostrzegł swój talent do pracy pedagogicznej i był zaangażowany w pracę ze studentami i utalentowanymi dziećmi, a od czasu objęcia stanowiska profesora prowadził wiele kursów mistrzowskich w Serbii, Niemczech i USA.

Mihajlo Zurković jest na studiach doktoranckich na Wydziale Sztuki Muzycznej w Belgradzie i docentem w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie.
Jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, grał ponad 300 recitali, koncertów kameralnych i wielokrotnie występował jako solista z różnymi orkiestrami w Europie (Włochy, Francja, Rumunia, Węgry, Rosja, Niemcy, Hiszpania, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia), Japonii i USA.
Nagrywał dla szwajcarskiego radia, Radia Vaticana, Radio Television of Montenegro, MTV2-Hungarian National Television i Serbian National Television.
W 2009 roku nagrał płytę LIVE wyprodukowaną przez Centrum Kultury "Laza Kostic" (Sombor) i Akademię Sztuk Pięknych (Nowy Sad) z utworami Schuberta, Skriabina, Brahmsa i Chopina.