IMG 0577warsztaty przyrodniczeW Muzeum Przyrody w Drozdowie od 3 do 15 sierpnia 2015 w godzinach 10.00 – 12.30 odbyły się zajęcia artystyczne dla dwadzieściorga dwojga (22) dzieci. Chętni którzy chcieli dać swoje prace na wystawę dodatkowo przychodzili jeszcze przez następny tydzień ale już w mniejszych grupkach.
Zajęcia poprowadziła w ramach praktyk Barbara Grużewska studentka II roku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

Inspirację do pracy zaczerpnęła ze słów pochodzącego z Drozdowa prof. Wincentego Lutosławskiego:
" Intelektualne zainteresowania nieuwzględniające piękna nie podniosą poziomu ludzkiego życia."
"Do pełnego wychowania należy ukazanie uczniowi piękna przyrody i wielkich arcydzieł sztuki."
Realizowany program zawierał następujące punkty:
1.Wybrany artysta i jego dzieła (J. Matejko, S. Wyspiański, J. Stanisławski, W. Kossak) (10 min prezentacji).
2. Odkrywanie sztuki w Drozdowie (M. Pociecha,,Zima”, J. Królik,,Stare stodoły w Drozdowie”, F. Kostrzewski ,,Portret Marii Lutosławskiej”).
3. Poszukiwanie inspiracji plastycznych w przyrodzie (Liście równie ważne jak kwiaty. Jak rysować ptaki i ryby?).
4. Osobiste zmagania artystyczne.
5. Odkrywanie znaczenia osi symetrii (wycinanki), tła (fragmenty filmu „Sekret księgi z Kells”).
6. Słuchanie muzyki w tle podczas zajęć. Poznawanie różnorodnych instrumentów na podstawie wystawy ,,Muzyka w polskim domu”.
7. Do czego służy szydełko i „czółenka” na przykładzie własnych prac zaprezentowała K. Wyszyńska.
Pomimo iż muzea z wielkimi arcydziełami sztuki są daleko od Drozdowa to wybrane światowe arcydzieła sztuki zostały pokazane w trakcie prezentacji. Natomiast piękno przyrody jest dosłownie na wyciągnięcie ręki i uczestnicy odkrywali je każdego dnia, a potem plastycznie utrwalali własne spostrzeżenia.
10 dni poświęconych zostało na odkrywanie uroków roślin, zwierząt, krajobrazu, muzyki instrumentalnej, słowa (A. A. Milne ,,Chatka Puchatka”, H. Łochocka ,,O wróbelku Elemelku.”) oraz uroków tutejszej historii w oparciu o teksty Izabeli Lutosławskiej. Dzieci były zainteresowane i wkładały wiele wysiłku a potem z radością patrzyły na swoje osiągnięcia. Powstało ok 50 prac. 34 z nich formatu A3 i 15 wizytówek formatu pocztówkowego wraz z cytatami zaczerpniętymi z Metafizyki prof. Wincentego Lutosławskiego umieszczono w 10 antyramach (100x70).
Prace są zaprezentowane na wystawie w Szkole Podstawowej w Drozdowie. Będą pokazane w muzeum i być może w innych szkołach.

• IMG_0411warsztaty_przyrodnicze
  • IMG_0512warsztaty_przyrodnicze