020

Bogactwo przyrody Doliny Narwi to między innymi mnóstwo roślin leczniczych - szeroka gama ziół, czyli klucz do zdrowia oraz urody zapisany w naturze. By przedstawić i dowartościować wielkie walory narwiańskich roślin Muzeum Przyrody w Drozdowie zainicjowało cykliczne Dni Ziół. W tym roku, 21 maja, odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia zorganizowana przez drozdowskie Muzeum oraz Fundację Sztuk i Dialogu. Edycja ta była poświęcona pokrzywie, określonej jako nasz „niedoceniany przyjaciel”.

Właściwościom tej rośliny (leczniczym, kulinarnym, kosmetycznym czy ogrodniczym) oraz jej różnym gatunkom poświęcone były wykłady, prelekcje oraz pokazy.

Kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie Teresa Grużewska wygłosiła referat „Co znaczy rodzaj pokrzywa?”, w którym zaprezentowała i omówiła dużą część gatunków pokrzywy jakie spotkamy na całym świecie w tym gatunki występujące w Polsce. Brat Jan z Klasztoru Bonifratrów w Warszawie przedstawił wielowiekową tradycję stosowania pokrzywy w referacie zatytułowanym „Zastosowanie pokrzywy w ziołolecznictwie”. Agnieszka Prymaka-Bajko z Zielskiej Kolonii omówiła różne rodzaje kosmetyków (m.in. toniki, mydełka, pilingi, płyny do kąpieli) jakie można wykonać z pokrzywy w wystąpieniu zatytułowanym „Uroda w pokrzywie – zalety naturalnych kosmetyków z dodatkiem pokrzywy”. Odbył się także w jej wykonaniu pokaz przygotowania pilingu oraz toniku z pokrzywy (takie wyroby dostali wszyscy uczestnicy). Piotr Kiersnowski z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wygłosił referat „Na co pokrzywa u Kluka się zażywa?” poświęcony stosowaniu pokrzywy według wskazówek i opisów wybitnego kapłana i przyrodnika księdza Jana Krzysztofa Kluka.

Po sesji naukowej odbył się pokaz gotowania zupy pokrzywowej, który wykonali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży pod opieką nauczycieli: Elżbiety Jaroty, Eweliny Karpińskiej-Siwek oraz Mieczysława Mroczkowskiego. Uczestnicy Dnia Ziół mogli skosztować przygotowanej przez łomżyńską „Wetę” zupy pokrzywowej.

Goście drozdowskiego Muzeum mieli także możliwość nabycia produktów ziołowych z Zakonu Bonifratrów oraz Zielskiej Kolonii.

Podlaskie logo               Logo Powiatu Lomzynskiego

Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Starostwa Powiatowego w Łomży.

• 028a