Konkurs skierowany jest – jak jego poprzednie edycje – do dzieci i młodzieży ze szkół muzycznych I i II stopnia w całym kraju. Tegoroczna edycja jest szczególna, związana bowiem z 15 rocznicą śmierci Witolda Lutosławskiego.W trakcie konkursu najmłodsze pokolenie muzyków debiutujące na publicznych koncertach stanie obok wybitnych interpretatorów muzyki patrona Konkursu (jurorów) i profesjonalnych muzyków zaproszonej orkiestry.

Celem Konkursu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży szkolnej twórczości Witolda Lutosławskiego, a zwłaszcza jego utworów pisanych z myślą o dzieciach i dla dzieci (piosenki, muzyka kameralna, drobne utwory fortepianowe). Jest także zachętą dla nauczycieli do częstszego sięgania po twórczość współczesną, której brakuje w programach, oraz okazją do porównania poziomu wykonawczego uzyskanego w szkołach muzycznych całej Polski. W tym roku rozszerzyliśmy przedmiot konkursu o wybrany utwór polskiej muzyki współczesnej II poł. XX wieku.

Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach:

I etap to przygotowanie i przesłanie przez szkoły nagrań wykonań konkursowych (do 31. marca), oraz posiedzenie jury (w Warszawie) i wyłonienie finalistów w dwóch kategoriach wiekowych – dzieci z podstawowych szkół muzycznych oraz młodzież; do jury zapraszamy wybitnych polskich interpretatorów twórczości Lutosławskiego i pedagogów – autorytety w tej dziedzinie,

II etap (29 – 30 maja w Warszawie) to przesłuchania koncertowe finalistów, wyłonienie laureatów, Koncert Finałowy z udziałem zwycięzców i wybitnych muzyków – jurorów Konkursu.

Laureaci Konkursu i ich nauczyciele mogą liczyć na nagrody, które ufundują: Starosta Łomżyński – Krzysztof Kozicki, Prezydent Miasta Łomża – Jerzy Brzeziński, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Państwowe Wydawnictwo Muzyczne. Istnieje także możliwość zaproszenia wybranych zwycięzców konkursu na studyjne nagrania przez Program 2 Polskiego Radia i zgłoszenie tych nagrań do międzynarodowego konkursu pod patronatem Europejskiej Unii Radiowej „Concertino Praga”.

Organizatorem Konkursu jest Fundacja Polskiej Rady Muzycznej, partnerem Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, a współorganizatorem Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Kontakt

Fundacja Polskiej Rady Muzycznej
Joanna Grotkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.prm.art.pl