011W piątek 15 czerwca br. Muzeum Przyrody w Drozdowie odwiedziła delegacja z partnerskiego powiatu Dingolfing-Landau (partnerski samorząd Powiatu Łomżyńskiego) wraz ze Starostą Heinrichem Trappem oraz przedstawicielami Gminy Marklkoffen – oficjalnego partnera gminy Śniadowo. Delegacji towarzyszyli gospodarze i współorganizatorzy wizyty: Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, dyrektor drozdowskiej placówki Anna Archacka oraz w charakterze tłumacza ksiądz prałat Sławomir Śledziewski – sekretarz kardynała Gerharda Ludwiga Müllera.

Podczas spotkania w dworze Lutosławskich nasi zachodni przyjaciele mogli poznać historię rodziny zasłużonej dla polskiej kultury, losy braci Mariana i Józefa Lutosławskich zwanych „męczennikami za sprawę niepodległości”, a także zwiedzić miejsce ważne dla historii naszego regionu i kraju. Zaprezentowany został film dokumentalny „Paderewski – mistrz tonów i mąż stanu” ukazujący postać jednego z najważniejszych artystów i polityków w polskiej historii, o którym mówiono że „wygrał Polskę na fortepianie”. Tematy opracowane przez adiunkta Muzeum Tomasza Szymańskiego, którym poświęcono uwagę – wielkie zasługi Paderewskiego dla odzyskania przez Polskę wolności i ofiara z życia braci Lutosławskich zabitych w 1918 r. przez bolszewików były związane z przypadającym w tym roku wyjątkowym Jubileuszem – 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wizytę uświetnił koncert polskiej muzyki fortepianowej w wykonaniu utytułowanej pianistki młodego pokolenia Małgorzaty Marczyk. W repertuarze znalazły się utwory „mistrza Paderewskiego” oraz Fryderyka Chopina, którego wielkim propagatorem był Ignacy Jan Paderewski swego czasu okrzyknięty przez Francuzów „duchowym następcą Chopina”.

180613111916  Logo Powiatu Lomzynskiego

Działanie zostało dofinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej w ramach realizacji projektu pn. „Tysiąc lat polsko – niemieckiego sąsiedztwa – historia i kultura, która łączy”.

• koncert_grafika