W Muzeum Przyrody w Drozdowie w dniach 15-16 października odbyły się „Dni Akwarystyki”. Dyrektor placówki Anna Archacka przywitała zgromadzonych gości, a także wymieniła sponsorów oraz osoby dzięki którym mogło dojść do skutku to spotkanie.

W sobotę 15 października miały miejsce prelekcje o tematyce akwarystycznej. Pierwszy wykład, pt. „Pielęgnice jeziora Wiktoria”, wygłosił Roman Pawlak z UMK w Toruniu, który jest opiekunem merytorycznym wystawy „Podwodny Świat Pięciu Kontynentów”.

Kolejne prelekcje wygłosili:

Teresa Grużewska (Muzeum Przyrody w Drozdowie) -„Ciąg dalszy kariery chrzanu w akwariach i nieco o jego krewniakach (rzepichy, rukiew, rzeżuchy), Adam Karwowski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) –„Chronione i rzadko występujące gatunki ryb wód północno-wschodniej Polski”, Łukasz Kulesza - „Amazonka – Królowa rzek”, Wojciech Górecki (Tropical, Akademia Rolnicza w Krakowie) - „Profilaktyka, a nie terapia - jak zapobiegać, żeby nie leczyć ryb” - Andrzej Radomski (SGGW w Warszawie) - „Robimy wodę z mózgiem” - Anna Malinowska - „Drewno w diecie zbrojnikowatych” - Justyna Macha, Łukasz Bałaga (Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów) - „Raki z rodziny Cambarellus - nieznani mieszkańcy akwariów”, Sebastian Josiek (Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów) - „Akwaponika jako alternatywna metoda filtracji w akwarium”wfosigw

W niedzielę 16 października Jacek Jędrzejczak z Warmińsko-Mazurskiego Klubu Akwarystów „Bocja” przeprowadził pokaz zakładania nano akwarium. Następnie odbył się konkurs wiedzy akwarystycznej. Zwycięzcy zostali nagrodzeni produktami akwarystycznymi firm: Tropical i Aquael. Końcowym punktem imprezy był maraton filmowy, na którym zaprezentowany został film o ichtiofaunie jeziora Wiktoria w Afryce.

Dodatkową atrakcją imprezy były dwie czasowe wystawy akwarystyczne. Na pierwszej ekspozycji znajdowały się dyskowce Symphysodon aequifasciatus. Zaprezentował je Rafał Mamątow – właściciel hodowli dyskowców ScorpionDiscus w Ostrołęce. Druga ekspozycja pt. ''Extraordinary Amazon river'' autorstwa Łukasza Kuleszy odzwierciedlała różne biotopy dorzecza Amazonki. W czasie III edycji Dni akwarystyki można było także obejrzeć zbiornik akwaponiczny prezentowany przez firmę Aquaponika.

Uwaga!

Organizacja IV edycji Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie przewidziana jest na 13 i 14 października (sobota i niedziela) 2012 roku. Czekamy na sugestie odnośnie tematów prelekcji na następne spotkanie.

akwa1_makwa3_makwa4_makwa5_makwa6_makwa7_makwa8_makwa9_makwa10_makwa11_makwa12_makwa13_m akwa15_makwa16_makwa17_m akwa14_m