IMG 1566W dniach 5 i 6 października bieżącego roku w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyły się V Ogólnopolskie Dni Akwarystyki. Spotkanie otworzyła Anna Archacka – Dyrektor Muzeum. Pierwszą prelekcję na temat specjalizacji pokarmowych ryb wygłosił Roman Pawlak (UMK w Toruniu), który jest opiekunem merytorycznym wystawy akwarystycznej "Podwodny Świat Pięciu Kontynentów”. Następne wystąpienie dotyczyło populacji raków szlachetnych w Polsce. Sytuację tych zwierząt w naszym kraju przedstawił Witold Strużyński (SGGW w Warszawie). Kolejną prelekcję na temat występowania różanek w wybranych rejonach Polski wygłosiła Karolina Śliwińska (SGGW w Warszawie)

W godzinach popołudniowych odbyła się wyprawa terenowa w Dolinę Narwi, gdzie uczestnicy spotkania mieli możliwość przejażdżki bryczką konną po najbliższej okolicy. W czasie wyprawy Adam Karwowski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) wygłosił prelekcję na temat kilku gatunków ryb żyjących w Narwi. Następnie wyemitowany został film o ichtiofaunie Bagien Biebrzańskich. Komentarz do filmu wygłosił Mirosław Kobeszko (Biebrzański Klub Płetwonurków „Meander”) Ostatnia sobotnia prelekcja wygłoszona przez Pawła Zarzyńskiego dotyczyła prezentacji nowych pokarmów Aquael Acti z formułą Vital Power. Dodatkową atrakcją imprezy był konkurs wiedzy ichtiologicznej, którego laureaci zostali nagrodzeni produktami znanych w Polsce firm branży akwarystycznej.
Drugi dzień spotkania rozpoczął się od prezentacji produktów firmy Juwel, którą przeprowadził Krzysztof Tomaszewski, właściciel internetowego sklepu zoologicznego OYA.pl. Następnie Błażej Berner, przedstawiciel forum Labiryntowce.pl wygłosił prelekcję na temat bojowników. Kolejną atrakcją imprezy był pokaz filmu popularno-naukowego „Polodowcowisko” w technice 3D, obrazującego podwodny krajobraz Hańczy – najgłębszego jeziora w Polsce. Komentarz do filmu wygłosił jego autor – Paweł Szpygiel. Następnie Wojciech Górecki (Towarzystwo Naukowe Branżty Zoologicznej „Animalian”) przedstawił ogólne zasady przygotowania karm dla ryb domowym sposobem. Kolejna prelekcja wygłoszona przez Krzysztofa Kazunia (Towarzystwo Naukowe Branży Zoologicznej ”Animalian”) dotyczyła przygotowania oczka wodnego do zimy.  Następnie przedstawiciele Forum Wężogłowy opowiedzieli o swoich doświadczeniach w rozmnażaniu wężogłowów. Ostatnią prelekcję na temat hodowli krewetek wygłosił Michał Maciejewicz (Aquagarden).
V Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki towarzyszyła czasowa wystawa ryb. Forum Labiryntowce.pl zaprezentowało wystawę pt. „Błędnikowce w akwarium”. Można było również podziwiać wiele gatunków krewetek pochodzących z hodowli Aquagarden. Forum Wężogłowy zaprezentowało wystawę wężogłowów. Eksponowane były też dyskowce pochodzące z hodowli ScorpionDiscus. Firma Aquaponica.pl zaprezentowała zbiornik z zastosowaniem systemu akwaponicznego. Uczestnicy spotkania oprócz ryb mogli także podziwiać różne ciekawostki związane z akwarystyką: Paweł Dunaj zaprezentował wystawę starych książek, czasopism i innych pamiątek z branży akwarystycznej, a Sebastian Gazda, przedstawiciel firmy Aquanetta przedstawił  możliwości stosowania ceramiki w akwariach.
    Na kolejne VI Dni Akwarystyki zapraszamy we wrześniu 2014 roku.

IMG 1503 2 IMG 1525 IMG 1495 3 4  5 6 7 8 9 10 11 12  13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 IMG 1526 IMG 1528 IMG 1522 28 29 30 31 32 33 34 35 36

WFOSiGW

Sponsorzy:

logo tropical logo aquael LOGO JUWEL juwel logo Hexa Bank BSlogo DANTEX logo logo lepkowscy  osm logo logo piek ikola1 sekacz logo

Patronat medialny:

akwa mania magazynakwarium aquaforum aquawiadomosci  petpublications  MagazynTanganika logo super lomza2 radio eska logo Radio Nadzieja  aquaponika