049      „VII Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum w Przyrody w Drozdowie” trwały trzy dni od 2 do 4 października. Pierwszego dnia odbyło się szkolenie akwarystyczne dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez członków „Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej Animalian”: Wojciecha Góreckiego, Krzysztofa Kazunia oraz Romana Pawlaka. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z opieką nad akwarium. W czasie szkolenia przeprowadzony został pokaz zakładania akwarium słodkowodnego. Odbyły się zajęcia praktyczne z użyciem lup i mikroskopów w czasie których dzieci mogły zobaczyć drobną faunę wodną zamieszkującą Dolinę Narwi. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie oraz z Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy.

W sobotę, trzeciego października odbyły się prelekcje na temat akwarystyki przeprowadzone przez naukowców, hodowców oraz pasjonatów. Pierwsze wystąpienie na temat raka luizjańskiego (Procambarus clarki) wygłosili Julia Maciocha oraz Witold Strużyński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Aleksander Stefaniak (Sklep Gruba Ryba w Lublinie) omówił kwestię rozmnażania rzadkich gatunków zbrojników. Jako trzeci prelegent wystąpił Jacek Chętnik, który omówił historię rybołówstwa w Narwi. Ponadto przedstawił postać swojego dziadka Adama Chętnika, wybitnego etnografa, przyrodnika, podróżnika.
       Tego dnia odbyła się też wyprawa w Dolinę Narwi. Główną jej atrakcją był rejs gondolą po Narwi, w czasie którego przybyli goście mogli poznać walory przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe naszego regionu. Andrzej Skarzyński, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Łomżyńska” omówił historię Łomży i okolic, natomiast Adam Karwowski z Muzeum Przyrody w Drozdowie opowiedział o faunie zamieszkującej Dolinę Narwi. Po wyprawie członkowie Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej „Animalian” wygłosili kolejne prelekcje. Roman Pawlak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) dokonał porównania ekosystemów Jezior Malawi i Tanganika. Krzysztof Kazuń (Zakład Patologii i Immunologii Ryb, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie) omówił wybrane choroby pasożytnicze u ryb ozdobnych. Wojciech Górecki (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) opowiedział o stosowaniu różnych preparatów w odniesieniu do interakcji pomiędzy środkami leczniczymi. Po prelekcjach odbył się maraton filmowy. Agnieszka Zach oraz Mirosław Kobeszko (Biebrzański Klub Płetwonurków „Meander” w Goniądzu) zaprezentowali film pt. „Biebrza podwodna” wraz z komentarzem i dyskusją, podczas którego uczestnicy spotkania mogli zobaczyć rożne gatunki ryb żyjących w Biebrzy. Andrzej Nowicki (Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów, Polski Klub Miłośników Dyskowców) dokonał prezentacji filmowej dyskowców na podstawie własnych doświadczeń.
        W niedzielę, czwartego października odbyły się kolejne prelekcje. Rafał Maciaszek (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Kumak Shrimp) omówił akwariowe ryby inwazyjne Europy. Zaprezentował również liczne materiały filmowe wykonane podczas wyprawy naukowej do krajów Europy Zachodniej. Następną prelekcję wygłosił Mariusz Pożoga (Laboratorium 313), który opowiedział o hodowli roślin akwariowych metodą in vitro. Kolejną atrakcją Dni Akwarystyki był konkurs wiedzy akwarystycznej. Jego laureaci obdarowani zostali produktami pięciu firm z branży akwarystycznej: Aquael, Tropical, Zoolek, Juwel, Badis. Po konkursie Robert Kiercul („Akwariusze”, Akwariumonline) zaprezentował akwarium w stylu retro, natomiast Rafał Maciaszek wygłosił drugą prelekcję na temat europejskiej krewetki słodkowodnej Atyaephyra desmoresti.
        „VII Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” towarzyszyła wystawa czasowa, podczas której uczestnicy spotkania prezentowali ryby i inne organizmy wodne. Forum Arowana.pl zaprezentowało zbiornik z arowanami, gatunkiem ryb z dorzecza Amazonki. Anna Malinowska (Ekologiczny Rybny Kwadrat Akwarystyczny) zaaranżowała akwarium biotopowe ze skalarami. Forum akwarystyczne akwariumonline.pl zaprezentowało kolcobrzuchy karłowate oraz krewetki. Błażej Berner (Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów) zaaranżował akwarium  z rybami ławicowymi wód azjatyckich. Forum Channidae.pl wystawiło zbiorniki z wężogłowami. Maria i Andrzej Kociłkowscy zaprezentowali welony w wazie, jako przykład akwarium sprzed kilku wieków oraz ryby Notropis chrosomus pochodzące z Ameryki Północnej Kolejną atrakcją wystawy czasowej było akwarium z lat 80-tych ubiegłego wieku w stylu retro urządzone przez Roberta Kiercula i Wojciecha Gąsiniaka. Na wystawie czasowej nie zabrakło również zbiorników z florą i fauną naszych wód. W akwariach tych można było podziwiać rośliny (Marek szerokolistny, Moczarka kanadyjska, Rzepicha, Kropidło wodne, Rdestnica pływająca) oraz zwierzęta (Błotniarka, Larwa ważki, Zatoczek rogowy, Płaszczyca pluskwiak, Chrząszcz z pływakowatych) zamieszkujące zbiorniki wodne Doliny Narwi. Na wystawie czasowej znajdowało się także stoisko zaaranżowane przez Martę Kacprzak z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli, na którym znajdowały się wyroby związane z miodem i pszczelarstwem.
        Kolejna, VIII już edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystki w Muzeum Przyrody w Drozdowie za rok!

Zapraszamy!

Program VII Ogólnopolskich Dni Akwarystyki

zad poziom

logo2   logo 175