zapr wystMuzeum Przyrody w Drozdowie

zaprasza na otwarcie wystawy

Minerały i skały ozdobne Polski”

30 czerwca 2017 roku w Muzeum Przyrody w Drozdowie, godz. 14.00

Drozdowo, ul. Główna 38, 18-421 Piątnica

36"Dawne kresy we współczesnym obiektywie" to najnowsza wystawa prezentowana w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zdjęcia kresów II Rzeczypospolitej, ziem które po ostatniej wojnie znalazły się w granicach Litwy, Białorusi i Ukrainy zostały wykonane przez uczestników konkursu przygotowanego przez Muzeum Niepodległości w Warszawie w 2011 r. Niemi, ginący świadkowie dawnej swojskości kresów są nie tylko wdzięcznym tematem do plenerów fotograficznych, mają w sobie zapisane wielowarstwowe dzieje. Uroczyste otwarcie wystawy w drozdowskim Muzeum było okazją do przypomnienia najważniejszych momentów z historii miejsc utrwalonych w kadrze obiektywu.

001Najnowsza wystawa prezentowana w Muzeum Przyrody w Drozdowie, nosząca tytuł „Gdzie kobiety z tamtych lat, z naszych stron...” jest podróżą w świat kobiet; w wymiarze historycznym, kulturowym, a także - w pewnym sensie - psychologicznym. Zgromadzone eksponaty pochodzące z imponujących zbiorów rodziny Cywińskich, koncepcja wystawy i jej motywy przewodnie są próbą zgłębienia tego czym jest kobiecość i czym jest kobieca dusza. Mamy tu wiele śladów i tematów mówiących o aktywności kobiet na polach takich jak oświata, dobroczynność czy wychowanie patriotyczne. Przywołujemy wiele wspaniałych osób – pań będących przedstawicielkami ziemiaństwa, inteligencji oraz mieszczaństwa.

001W sobotnie popołudnie 25 czerwca 2016 roku w drozdowskim Muzeum odbył się wernisaż wystawy prac Jacka Zacharzewskiego - rzeźbiarza, Drozdowianina, od przeszło 30 lat prowadzącego własną pracownię rzeźbiarską. Jego twórczość jest unikatowa, wykonywana z drewna szlachetnego: czarnego dębu, orzecha włoskiego, jałowca, rzadziej również z drewna egzotycznego (heban afrykański). Niezaprzeczalnie królują jednak prace z wyjątkowego czarnego dębu pozyskanego z dna rzek Wisły i Narwi. Drewno dębów przebywało w ziemi lub pod wodą od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy lat. Jak sam tytuł wskazuje, wystawa obejmuje także sztukę użytkową, zatem obok płaskorzeźb możemy na niej znaleźć także formy przestrzenne, zegary, lampy, artystycznie zdobione lustra czy biżuterię z czarnego dębu.

 MG 4755Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy
Jacka Zacharzewskiego "Sztuka i rzemiosło",
który odbędzie się 25 czerwca  2016 roku, o godz. 16.00
w siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie.

IMG 2497Niewiele jest ptaków o tak wytwornym wyglądzie: piękna, wyprostowana, wysmukła sylwetka o wysokości do 130 cm i rozpiętości skrzydeł ok. 240 cm. W tradycjach ludowych uważane są za zwiastuna wiosny – ich przyloty i charakterystyczne odgłosy (tzw. klangor) są zwiastunem czasu wiosennych zasiewów, jesienne odloty zaś sygnalizują koniec okresu zbiorów i nadchodzącą zimę.