SAM 2155Czyn niepodległościowy ziemian łomżyńskich podczas I wojny światowej, to najnowsze z wydawnictw, jakie przygotowało Muzeum Przyrody w Drozdowie. Stanowi zbiór prac napisanych z okazji konferencji, która odbyła się w Drozdowie pod tym samym hasłem, w ramach wydarzenia "III Spotkanie pokoleń w kręgu kultury ziemiańskiej" 26 sierpnia 2016 r. W treści pracy odnaleźć można artykuły poświęcone aktywności społecznej i patriotycznej ziemian łomżyńskich w czasie I wojny światowej, jaką prowadzili na rodzinnej ziemi, ale też wszędzie tam gdzie pokierowały ich losy wojenne. Temat związany z braćmi Lutosławskimi i powrotami z Rosji dotyczy również historii wojennej ludności regionu łomżyńskiego.

okladka1Tomasz Szymański, „Ksiądz Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”
Wyd.  Muzeum Przyrody w Drozdowie i Fundacja Sztuk i Dialogu, oprawa twarda, stron 212 (wraz ze zdjęciami). ISBN 978-83-931500-7-6
Cena: 30 zł

Muzeum przewodnikCharakterystyka działalności Muzeum Przyrody w Drozdowie, kompleksowy opis wystaw muzealnych, historia Drozdowa i rodu Lutosławskich zebrane w przewodniku wzbogaconym licznymi zdjęciami.

Cena 7 zł

Pokonferencyjne2015 okladka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LogoMNiSW fiolet RGB 

 Zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 

e-book do pobrania

okadka Lipskiej11XIaZ okazji jubileuszowego XV Wieczoru Pieśni Patriotycznych w Muzeum Przyrody w Drozdowie ukazała się pamiątkowa publikacja. "Wieczorem 11 listopada, czyli spotkania w Muzeum Przyrody w Drozdowie" to książka autorstwa Katarzyny Lipskiej. Jest to omówienie tematów historyczno-muzycznych wieczorów polskiej pieśni patriotycznej odbywających się cyklicznie 11 listopada w Drozdowie, które przygotowała i przeprowadziła wraz z rodziną.
Publikacja powstała we współpracy Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Fundacji "Sztuk i Dialogu". Wydawnictwo dofinansowało Starostwo Powiatowe w Łomży. Książka dostępna jest w siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Chodzacy po skarbachTekst: Teresa Grużewska. Ilustracje: Barbara Grużewska. Drozdowo 2014, ISBN 978-83-931500-6-9, cena 5 zł.
Książeczka edukacyjna wzbogacona ilustracjami, dzięki której możemy poznać różnorodność życia w glebie.


Misja Autorki jest wyjątkowo cenna: zwraca uwagę na to co się dzieje w najważniejszym skarbie narodowym – glebie. Dzięki takim inicjatywom istnieje szansa zaszczepienia już najmłodszym szacunku dla życia, a zarazem stawiania sobie ważnych pytań egzystencjalnych: Czy żywność na pewno pochodzi z lodówki? Czy powinienem kupować mleko produkowane metodami przemysłowymi (wielkotowarowe, przemysłowe fermy zwierząt)? Czy powinienem jeść pomidory wyrosłe na wełnie mineralnej? Gdzie mogę kupić pachnące warzywa z prawdziwego ogrodu, które są „dziełem" rolnika i moich przyjaciół z książeczki?
                                               Dr hab. Józef Tyburski, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie


WFOSiGW

Wydanie książki dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Portret RodzinnyRed. Grzegorz Michalski, Marcin Schirmer, wyd. Muzeum Perzyrody w Drozdowie i Fundacja Narwiańska, 2013, format A5, ISBN 978-83-931500-2-1. cena 25 zł.
Spis treści:
Grzegorz Michalski - Słowo wstępu

część I: Lutosławscy na tle dziejów regionu i kraju
Adam Czesław Dobroński – Lutosławscy wśród łomżan (druga połowa XIX - początki XX wieku)
Małgorzata Dajnowicz – Obywatele, wychowawcy, politycy – przyczynek na temat poglądów i działalności przedstawicieli rodziny Lutosławskich
Marcin Rydzewski – Rodzina Lutosławskich w Drozdowie na tle przemian społeczno-gospodarczych podłomżyńskiej wsi po 1918 roku
Rosario Martínez Martínez – Lutosławscy oczami cudzoziemki Sofíi Casanovy
Monika Bednarczuk – Lutosławscy na ideowo-kulturalnej mapie Polski pierwszych dekad XX wieku
Robert Zaborowski – Filozofia życia Wincentego Lutosławskiego

2013, str. 280, format A5, oprawa miękka, cena 25 zł.

Pamietnik Jablonski1      Pamietnik Jablonski2

 

S.Casanova_okladka Red. M. Filipowicz-Rudek, P. Sawicki, wyd. Muzeum Przyrody w Drozdowie i Fundacja Narwiańska, 2012, format A5, ISBN 978-83-931500-5-2. Cena: 23 zł.

O książce:

Niniejszy tom studiów i wspomnień dedykowany jest jednej z niezwykłych kobiet XX wieku, Sofíi Casanowie Lutosławskiej, spolonizowanej Hiszpance, intelektualistce, pisarce, poetce, reporterce, wreszcie żonie wybitnego filozofa Wincentego Lutosławskiego i matce jego córek, w 150. rocznicę jej urodzin. Dzięki historiograficznej pasji Muzeum Przyrody w Drozdowie, pielęgnującemu pamięć o rodzinie Lutosławskich, udaje się regularnie gromadzić w tym pięknym zakątku badaczy i specjalistów różnych dziedzin, nie tylko po to, aby wzniecać pamięć o wybitnych członkach tej rodziny, ale by interpretować ich twórcze dokonania na nowo, sytuować je w kontekstach współczesności. Tom "Sofia Casanova Lutosławska - hiszpańska pisarka, Polka z wyboru" jest owocem jednego z takich spotkań.

                                                                                                                                           Maria Filipowicz-Rudek