Fundacja Polskiej Rady Muzycznej i Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zapraszają:
Warszawa Witoldowi Lutosławskiemu (1913 – 1994)
sobota, 30 maja 2009
punkt informacji kulturalnej InfoQultura, Pl. Konstytucji 4.
godz. 12.00
spotkanie artystów, „lutosławianistów”, honorowych gości (patronat honorowy powierzyliśmy spadkobiercom Lutosławskiego, Gabrieli i Marcinowi Bogusławskim), gości z Drozdowa – historycznej siedziby rodziny Lutosławskich, z publicznością, dziećmi i młodzieżą warszawskich szkół oraz finalistami V Konkursu Wykonawczego Utworów Witolda Lutosławskiego.


dyskusja okrągłego stołu „Muzyka Witolda Lutosławskiego w perspektywie 100 rocznicy urodzin kompozytora”

Pokaz zdjęć „Warszawa Lutosławskiego”

godz. 16.00
Koncert finalistów V Konkursu Wykonawczego Utworów Witolda Lutosławskiego

godz. 18.00
Koncert z udziałem Bartosza Koziaka, wiolonczela i Barbary Malcolm, skrzypce

Dzień otwarty dla wszystkich – od najmłodszego pokolenia, któremu dedykujemy popołudniowy koncert finalistów V Konkursu Wykonawczego Utworów Witolda Lutosławskiego i koncert zamykający ten dzień, z udziałem młodych „gwiazd”, aż do generacji Witolda Lutosławskiego – artystów, „lutosławianistów”, honorowych gości (patronat honorowy powierzyliśmy spadkobiercom Lutosławskiego, Gabrieli i Marcinowi Bogusławskim), gości z Drozdowa, historycznej siedziby rodziny Lutosławskich.
Zapraszamy w sobotę, 30 maja od godziny 12.00 do 19.00 do siedziby punktu informacji kulturalnej InfoQultura, Pl. Konstytucji 4.
Dzień zakończy koncert z udziałem jednego z jurorów Konkursu, wybitnego młodego wiolonczelisty Bartosza Koziaka oraz laureatki IV Konkursu Wykonawczego Utworów W. Lutosławskiego, zjawiskowej młodziutkiej skrzypaczki Basi Malcolm.

Związany z 15 rocznicą śmierci Witolda Lutosławskiego, najwybitniejszego po Chopinie i Szymanowskim kompozytora polskiego, jednego z najznakomitszych kompozytorów XX wieku, projekt ma na celu utrwalenie pamięci niedawnej obecności w przestrzeni kulturalnej Warszawy twórcy o wielkim wpływie na muzykę XX wieku oraz wizerunku jego małej i wielkiej ojczyzny. Głęboki sens poznawczy ale i znaczenie praktyczne (dla trwałego ich naznaczenia) może mieć wskazanie miejsc w Warszawie związanych najściślej z Lutosławskim – domów, w których spędził niemal cale życie w Śródmieściu (kilkaset metrów od siedziby InfoQultura na Marszałkowskiej), na Saskiej Kępie i Żoliborzu (tutaj jest tablica pamiątkowa), identyfikacja miejsc ulubionych (zapytamy o nie przyjaciół), najczęściej przemierzanych dróg. W ten sposób pragniemy „przybliżyć Lutosławskiego miastu”; wpisać go trwale w historyczna pamięć Warszawy;

Dzień otwarty w InfoQultura, poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu, będzie okazją do podsumowania tego co wydarzyło się w Warszawie w związku z rocznicą śmierci Kompozytora i co jeszcze przed nami – o tym i o planach promocji muzyki Lutosławskiego z pewnością mówić będą zaproszeni przez nas członkowie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, partnera w organizacji projektu.
Z wielką radością przyjęliśmy także współudział w organizacji ze strony Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Programu 2 Polskiego Radia, który dla wybranego laureata Konkursu zaoferował możliwość dokonania nagrań studyjnych i wysłania ich na Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Muzyków „Concertino Praga 2010”.

Dzień otwarty w InfoQultura poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu będzie w końcu okazją do popularyzacji twórczości Witolda Lutosławskiego, a zwłaszcza jego utworów pisanych z myślą o dzieciach i dla dzieci (muzyka kameralna, drobne utwory fortepianowe, duety fortepianowe), da szansę bardziej osobistego, emocjonalnego kontaktu mieszkańców Warszawy z twórczością, życiem i postacią Witolda Lutosławskiego.

ZAPRASZAMY!
Informacje: tel. mob: 508 33 77 60; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.