MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

003Muzeum Przyrody w Drozdowie od kilku lat aktywnie współpracuje z wieloma organizacjami działającymi w branży akwarystycznej. Należą do nich: uczelnie wyższe, stowarzyszenia, firmy, fora internetowe, media oraz inne jednostki szeroko związane z przyrodą. W konsekwencji tego nasza placówka czynnie uczestniczy w cyklicznych ogólnopolskich imprezach akwarystycznych odbywających się na terenie naszego kraju.

Muzeum wielokrotnie brało udział w „Warszawskich Dniach Akwarystyki” organizowanych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas minionych edycji imprezy prezentowane były akwaria biotopowe, w których pływały ryby pochodzące z Narwi tj. krąp, wzdręga, jaź, płoć, lin. Poza rybami w zbiornikach znajdowały się rośliny wodne występujące w Dolinie Narwi np.: tatarak zwyczajny, manna mielec, psianka słodkogórz, karbieniec pospolity. Podczas tegorocznej edycji „Warszawskich Dni Akwarystyki” Muzeum uczestniczyło w projekcie aranżacji akwarium biotopowego pod nazwą „Lubimy mokrą robotę – Hobby Pasja Przyjemność AKWARYSTYKA” stworzonym przez sekcję Akwariuszy. Prezentacja takiego zbiornika podczas imprezy miała na celu przybliżenie piękna polskiej ichtiofauny wśród uczestników spotkania.

Instytucja uczestniczy również w cyklicznej imprezie odbywającej się na Śląsku pod nazwą „Śląski Weekend Akwarystyczny”. Muzeum współpracuje z Górnośląskim Stowarzyszeniem Akwarystów w zakresie wymiany doświadczeń, wygłaszania prelekcji oraz szeroko rozumianych działań edukacyjnych. Przedstawiciele Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów uczestniczyli niemal we wszystkich edycjach Ogólnopolskich Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Muzeum brało także udział w pierwszej edycji imprezy pod nazwą AQUA SILESIA zorganizowanej w Katowicach przez Andrzeja Nowickiego (SUPERDISCUS). Na wystawie Muzeum Przyrody zaprezentowało ryby pochodzące z afrykańskiego jeziora Malawi.

Kolejną imprezą, w której uczestniczyło Muzeum była wystawa akwarystyczna zorganizowana przez firmę AQUAEL podczas Targów „Warsaw Animal Days”. Odbyły się one w kwietniu ubiegłego roku. Impreza zorganizowana została w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym w Nadarzynie. W wystawie akwarystycznej uczestniczyli akwaryści z całej Polski. Mieli oni możliwość zaprezentowania swoich ryb, a także umiejętności w urządzaniu i aranżacji zbiorników słodkowodnych oraz morskich.

Muzeum uczestniczyło również w imprezach akwarystycznych organizowanych na północy Polski. Jedną z nich był „I Akwarystyczny Spływ Kajakowy” zorganizowany w czerwcu ubiegłego roku w Ukcie przez forum arowana.pl oraz forum akwariumonline.pl. Impreza ta miała charakter ogólnopolski i skupiała akwarystów z różnych regionów naszego kraju. Gospodarze imprezy zorganizowali konkurs urządzania zbiorników biotopowych nad rzeką Krutynia. Drużyna konkursowa do której należał Adam Karwowski - przedstawiciel Muzeum zajęła w nim I miejsce i obdarowana została nagrodami ufundowanymi przez firmy z branży akwarystycznej.

Kalendarz ogólnopolskich imprez akwarystycznych na rok 2018 jest bardzo wypełniony. Na pewno w kilku z nich Muzeum weźmie czynny udział. Poinformujemy o tym Państwa w następnym artykule dotyczącym działalności akwarystycznej naszej placówki.