1. Dane podstawowe
1.1. Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, ul. Główna 38, 18-421 Piątnica.
1.2. Muzeum posiada powołany zarządzeniem dyrektora Ewy Sznejder zespół do spraw dostępności w składzie: Barbara Turowska, Małgorzata Wądołowska, Zbigniew Zalewski, Marcin Rydzewski, Tomasz Szymański.
1.3. Koordynatorem do spraw dostępności w muzeum jest Barbara Turowska, e-mail: b.turowska@muzeum-drozdowo.pl; tel. 86 219 20 81 wew. 31.
1.4. Data sporządzenia deklaracji: 09.08.2021.
1.5. Deklarację sporządzono na podstawie audytu.
1.6. Data ostatniej aktualizacji deklaracji: 09.07.2025.
2. Procedura składania skarg na brak dostępności
2.1. Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej, informacyjnej czy architektonicznej, przesyłając wniosek na wskazany wyżej (punkt 1.3) adres poczty elektronicznej. Można także zażądać dostępu w formach alternatywnych. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej oraz wskazanie, o którą dostępność chodzi.
2.2. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji można złożyć, w sposób opisany powyżej, skargę na takie działanie.
2.3. Po wyczerpaniu wszystkich wskazanych możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
3. Dostępność architektoniczna
3.1. Siedziba: Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, ul. Główna 38, 18-421 Piątnica.
3.2. Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie posiada dwa budynki w których mieszczą się wystawy udostępniane zwiedzającym: budynek główny (XIX-wieczny dwór Lutosławskich), w którym wystawy udostępnione zwiedzającym mieszczą się na dwóch kondygnacjach: parterze i piwnicy; Ośrodek Edukacji Ekologicznej, połączony z pawilonem wybudowanym w roku 2022 (budynki stanowią jedną całość), w którym na chwilę obecną wystawy mieszczą się na jednym piętrze – parterze.
3.3. Budynek główny jest częściowo przystosowany dla osób poruszających się na wózkach. Nie ma podjazdu oraz barierek dla osób poruszających się na wózkach przy dwóch wejściach do budynku: głównym i ewakuacyjnym. Droga dojazdu na wózku lub dojścia przez osobę poruszającą się o kulach do tego budynku jest utrudniona – parking ma nierówności, a niektóre krawężniki są wysokie. W budynku jest dźwig dzięki któremu zwiedzający poruszający się na wózkach lub osoby z trudnością pokonujący schody mogą przemieszczać się między piętrami. Nie wszystkie drogi poruszania się po parterze, jeśli chodzi o szerokość przejść, są w tym momencie dostosowane do wymiarów przewidzianych w przepisach, natomiast są przejezdne dla osób poruszających się na wózkach.
3.4. Budynek Ośrodka Edukacji Ekologicznej jest dostosowany do osób poruszających się na wózkach. Jest podjazd oraz przejścia i korytarze o odpowiedniej szerokości. W budynku znajduje się winda z systemem głośnomówiącym, która będzie wykorzystana w przyszłości, gdy placówka otworzy wystawy w piwnicach i na piętrze.
3.5. W obu budynkach nie ma dotykowych map dla osób niewidomych, dotykowych oznaczeń drogi zwiedzania i dotykowych oznaczeń lub informacji o pomieszczeniu w którym się aktualnie przebywa.
3.6. W obu budynkach znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych.
3.7. Toaleta dla osób niewidomych znajduje się w piwnicy budynku głównego, czyli zabytkowego dworu Lutosławskich.
3.8. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
3.9. Przy posesji muzealnej naprzeciw bramy wjazdowej od muzeum znajduje się miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
3.10. Ścieżki w parku muzealnym umożliwiają poruszanie się po nim osobom na wózkach, aczkolwiek część z nich po obfitych deszczach może mieć nierówności znacznie utrudniające poruszanie się lub w ogóle mogą być nieprzejezdne dla wózków.
3.11. W budynkach są systemy sygnalizacji włamania, w górnych rogach pomieszczeń są czujniki świecące na zielono lub niebiesko.
3.12. W budynkach są systemy sygnalizacji pożaru – w przypadku alarmu włączany jest bardzo głośny sygnał alarmowy i włączają się znajdujące się w wybranych punktach intensywnie migające na czerwono sygnalizatory świetlne.
3.13. Muzeum zapewnia osobom poruszającym się na wózkach pomoc w wniesieniu wózka przez pracowników muzeum do budynku głównego, do którego nie ma podjazdu. Taką pomoc warto umówić na dwa dni przed wizytą w muzeum kontaktując się z placówką telefonicznie lub drogą e-mail (punkt 1.3).
3.14. Muzeum nie posiada planu ewakuacji osób niepełnosprawnych jako części instrukcji przeciwpożarowej.
4. Dostępność komunikacyjno-informacyjna
4.1. Muzeum nie posiada pętli indukcyjnych.
4.2. W budynkach nie tytułów wystaw ani ma treści na temat wystaw dostosowanych do osób niewidomych lub słabowidzących.
4.3. Muzeum nie posiada audiodeskrypcji.
4.4. Muzeum nie zapewnia tłumacza języka migowego.
4.5. Muzeum nie posiada urządzeń powiększających tekst udostępnianych zwiedzającym.
4.6. Muzeum zapewnia dostęp alternatywny dla osób niewidomych lub słabowidzących w postaci asysty przewodnika muzealnego, który oprowadzi daną osobę po wystawach oraz parku. Taką pomoc warto umówić na dwa dni przed wizytą w muzeum kontaktując się z placówką telefonicznie lub drogą e-mail (punkt 1.3).
5. Dostępność cyfrowa
5.1. Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
5.2. Data publikacji strony internetowej: 09.08.2025.
5.3. Strona internetowa www.muzeum-drozdowo.pl zawiera szereg funkcji wspierających osoby ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z ustawą o dostępności cyfrowej oraz wytycznymi WCAG 2.1. Narzędzia wspomagające dostępność (widoczne na stronie) to:
5.3.1. Czytnik tekstu (Text-to-Speech) – funkcja umożliwiająca odsłuch treści tekstowej ze strony z możliwością regulacji głośności, pauzowania i zatrzymywania.
5.3.2. Tryb wysokiego kontrastu – trzy wersje kontrastu (żółto-czarny, biało-niebieski, czarno-biały) zwiększające czytelność dla osób niedowidzących.
5.3.3. Powiększenie strony – możliwość zwiększania, zmniejszania oraz resetowania powiększenia widoku.
5.3.4. Ustawienia czytelności: tryb szarości dla użytkowników z nadwrażliwością na kolory; powiększony kursor; możliwość zwiększania lub zmniejszania odstępów między wierszami w tekście; funkcja ukrywania obrazów (dla koncentracji na tekście); szybka nawigacja – przycisk „Przejdź do treści”.
5.3.5. Możliwość zmiany rozmiaru tekstu oraz korzystania z klawiszowych skrótów nawigacyjnych.
5.3.6. Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
5.3.7. Wyróżnienie odnośników – linki są wizualnie zaznaczone dla lepszej orientacji.
5.3.8. Obrazy na stronie są sukcesywnie uzupełniane o teksty alternatywne (alt); publikowane materiały graficzne i zdjęcia posiadają opisy kontekstowe lub podpisy (jeśli dotyczy); w przypadku materiałów wideo – brak automatycznego dźwięku i migających elementów, co minimalizuje ryzyko dla osób z zaburzeniami neurologicznymi.
5.4. Ograniczenia strony internetowej: niektóre galerie i obrazy mogą nie zawierać jeszcze opisów alternatywnych – trwają prace nad ich uzupełnieniem; na stronie muzeum nie ma przedprzewodnika oraz wirtualnego spaceru.