Przejdź do treści strony
  • Rozmiar czcionki

Dwór Lutosławskich – nasza siedziba


Siedzibą muzeum jest zabytkowy dwór ziemiański, który otacza uroczy park spacerowy.

Dwór Lutosławskich – nasza siedziba

DWÓR LUTOSŁAWSKICH

Siedzibą muzeum jest zabytkowy dwór ziemiański, siedziba rodu Lutosławskich.

W promieniu kilkudziesięciu kilometrów jest to jedyny zachowany dwór ziemiański, który można zwiedzić i zapoznać się z historią jego budowniczych.

 

Dwór składa się z dwóch części: willowej (wyższej) i dworkowej (niższej). Historia części dworkowej odsyła nas do budynku modrzewiowego zbudowanego w XVIII wieku, z kolei część willowa została wzniesiona w roku 1895 i połączona z częścią dworkową. Willa to budynek wykonany w stylu klasycyzującym, według projektu Franciszka Lilpopa, zwieńczony wydatnym profilowanym gzymsem.

Dwór Lutosławskich


Dwór Lutosławskich, siedziba muzeum, od strony południowo-zachodniej

Jak na ówczesne czasy taki wygląd siedziby ziemian był oryginalny i nowoczesny. W okresie świetności, czyli latach 1895-1939 (do II wojny światowej) piękne były wnętrza budynku – tworzone z elegancją i przepychem.

Wykończenia i zdobienia ścian oraz sufitów, a także podłogi nadawały dworowi szczególnego blasku.

Wszystko zmieniła II wojna światowa i okres PRL. W 1945 roku, po okresie okupacji, stan budynku nie napawał optymizmem: wybite okna, wyrwane podłogi i drzwi, w wielu miejscach sypała się elewacja, ale i tak wielkim szczęściem (i zarazem wyjątkiem w skali całego kraju) było to, że po roku 1945 władze komunistyczne pozwoliły na pozostanie w nim ostatniej dziedzice – Marii z Lutosławskich Niklewiczowej. Trwała tu prawie do końca lat 70. i to dzięki jej determinacji budynek przetrwał. Przez pewien okres czasu dzierżawiła część budynku na oddział porodowy szpitalowi w Łomży – odbierano tu porody, istniały sale dla kobiet w połogu i dla noworodków. Nieruchomość sprzedała Urzędowi Wojewódzkiemu w Łomży, zastrzegając by był w przyszłości przeznaczony na działalność służącą polskiej kulturze. Wykonano wówczas remont budowli: część dworkową rozebrano, aby z pewnymi zmianami odtworzyć ją w cegle i betonie; znacznie zaingerowano też w pomieszczenia willi. Ostatecznie zabytkowy dwór przeznaczono na muzeum powołane do życia w roku 1984.

Na przestrzeni ostatnich dekad muzeum przeprowadziło wiele remontów jak wymiana wszystkich instalacji, przywrócenie niektórych pomieszczeń do przedwojennego układu, nowe elewacje zewnętrze, nowe podłogi i tynki wewnątrz. Ciągle są podejmowane kolejne inicjatywy. Dzięki temu budynek ma blask należny siedzibie ziemiańskiej.

PARK PRZYDWORSKI

Siedzibę muzeum otacza uroczy park założony w XIX wieku. Obecnie zajmuje 2,89 ha i jest tylko częścią dawnego kilkuhektarowego parku Lutosławskich. Jest to idealne miejsce do spacerów, odpoczynku i miłego spędzania czasu – wszystko przy miłym dla ucha śpiewie ptaków.

Staw w parku muzealnym

W parku znajdują piękne aleje: grabowa (będąca pomnikiem przyrody) oraz lipowa.

Jest naturalny staw, a obok niego mostek.
W parku rośnie wiele interesujących gatunków drzew (tulipanowiec amerykański czy klon zwyczajny odmiana Reitenbacha), jak również krzewów oraz bylin (jak rodgersja kasztanowcolistna).

Park przy dworze Lutosławskich

W zadaszonej wiacie wyposażonej w palenisko, ławki i stoły, można zorganizować spotkanie przy ognisku.

Aleja grabowa - pomnik przyrody

Koszt: 200 zł

Warunki wypożyczenia wystaw

Telefonicznie: (86) 219-20-81
lub drogą e-mail: muzeumdrozdowo@muzeum-drozdowo.pl

Zobacz cennik

Zobacz cennik Muzeum Przyrody Dwór Lutosławskich w Drozdowie

Więcej informacji