009

W niedzielne popołudnie 29 sierpnia br. w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie odbył się koncert „Derwid – piosenki taneczne”. Dyrektor Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie Anna Archacka witając zgromadzonych gości wskazała na związki Witolda Lutosławskiego z Drozdowem jak też na to, że Lutosławski oprócz muzyki poważnej tworzył także muzykę rozrywkową na potrzeby teatru, radia i estrady. „Derwid” to pseudonim jakiego używał komponując utwory do słów Artura Międzyrzeckiego, Jerzego Millera, Jerzego Ficowskiego czy Adama Hospera. Tak powstały popularne zwłaszcza w latach '50 i '60 piosenki, które wykonywali między innymi Kalina Jędrusik, Sława Przybylska, Halina Kunicka, Rena Rolska i Mieczysław Fogg. Wiele z nich powstało na osobistą prośbę przyjaciela Lutosławskiego – kierownika Redakcji Muzycznej Polskiego Radia Władysława Szpilmana.

Tę część mniej znanej twórczości Witolda Lutosławskiego przypomnieli podczas niedzielnego koncertu artyści: śpiewaczka związana z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku Małgorzata Trojanowska (sopran) oraz pianista i kompozytor Krzysztof Kulikowski. Wykonano między innymi piosenki: „Nie oczekuję dziś nikogo”, „Tabu”, Złote pantofelki”, „Moje ptaki”. W repertuarze znalazły się także utwory niebędące kompozycjami „Derwida” aczkolwiek utrzymane w podobnej stylistyce: „Na pierwszy znak” czy „Kasztany”.

Klimatyczny koncert idealnie wpisał się w nieoczekiwaną jesienną aurę końca sierpnia.