- Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich
- w Drozdowie
ul. Główna 38
18-421 Piątnica Poduchowna
Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Prezentowane poniżej wydawnictwa są do nabycia w Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie.
Zamówienia można składać drogą elektroniczną poprzez kontakt na adres poczty e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konto bankowe:
Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy
94 8762 0009 0001 0647 2000 0010
Wyd. II, Drozdowo 2024, oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 212, ISBN 978-83-968599-1-4
Cena: 35 zł
Kazimierz Lutosławski (1880-1924) był wybitnym społecznikiem, osobą, która swoje życiowe powołanie odnalazła w kapłaństwie i działalności wychowawczej. Należał go grona najważniejszych twórców polskiego harcerstwa. Zaprojektował Krzyż Harcerski (do dziś noszony na mundurach), a swoimi artykułami i broszurami znacznie przyczynił się do pogłębienia wymiaru ideowego i moralnego polskiego skautingu. To również nietuzinkowy polityk, ważna postać obozu Narodowej Demokracji, poseł na Sejm (prawo umożliwiało osobom duchownym zasiadanie w parlamencie), wyrazisty i erudycyjny mówca. W pierwszych latach istnienia niepodległej Drugiej Rzeczypospolitej był osobą powszechnie znaną jako duszpasterz, rekolekcjonista, wychowawca młodych, publicysta oraz ksiądz-poseł.
Książka przedstawia jego losy, działalność oraz idee.
Wydanie II, Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, 2023
ISBN 978-83-947714-9-2
oprawa twarda
Cena: 34 zł
Danuta i Aleksander Wroniszewscy to dziennikarze m. in. łomżyńskich „Kontaktów” i warszawskiego „Prawo i Życie”. Pisywali również w innych pismach regionalnych i ogólnopolskich, zdobywając wiele dziennikarskich laurów. Ich książka „Koniec świata Lutosławskich” to opowieść o barwnych i dramatycznych losach ziemiańskiego rodu, którego korzenie i historia przez kilka wieków związane były z podłomżyńskim majątkiem Drozdowo. Chociaż nigdy żaden z Lutosławskich nie piastował szczególnie eksponowanych stanowisk i godności państwowych, jednak ich nazwisko nierozłącznie kojarzyło się z najważniejszymi, przełomowymi momentami najnowszej historii Polski; współtworzyli ją i ponosili dla niej ofiary, również te najwyższe. Stanowili przy tym niesłychanie różnorodną i nietuzinkową mozaikę osobowości.
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego
Reprint wydany w roku 2023, ISBN reprintu: 978-83-968599-0-7
Okładka twarda
Cena: 65 zł
„Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim” Marii Niklewiczowej to świadectwo o jednym z najważniejszych polskich polityków w wieku XX, postaci bez której nie można mówić o pełnym zrozumieniu dziejów naszego kraju. Autorka była członkinią zacnego ziemiańskiego rodu, córką Sofii i Wincentego Lutosławskich, hiszpańsko-polskiego małżeństwa zaprzyjaźnionego z Dmowskim. „Pana Romana” poznała jako młoda dziewczyna w Krakowie. Książka opowiada historię tej przyjaźni, od „lat krakowskich”, czyli przełomu wieków XIX i XX, aż po ostatnie miesiące życia Dmowskiego w Drozdowie, majątku Lutosławskich, własności Marii Niklewiczowej i jej męża Mieczysława (nota bene bardzo dobrego przyjaciela Dmowskiego). To właśnie w tej nadnarwiańskiej miejscowości, w uroczym dworku będącym dziś siedzibą muzeum, Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 roku. Maria Niklewiczowa podczas trudnych lat II wojny światowej podjęła decyzję, by zostawić przyszłym pokoleniom trwały ślad tych przyjacielskich i ideowych związków. Tak powstały wspomnienia, które przez wiele lat były znane tylko nielicznym. Dopiero w latach 70. XX wieku trafiły do zbiorów Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W roku 2001 zostały wydane po raz pierwszy przez Wyższą Szkołę Humanistyczną w Pułtusku, obecnie Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – filię Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Przypominamy w formie reprintu właśnie to jedyne wydanie, albowiem jest wykonane wzorcowo, zarówno pod względem redakcyjnym i edytorskim jak również jeśli chodzi o opracowanie naukowe. Ostatni aspekt jest efektem pieczołowitej i stojącej na wysokim poziomie merytorycznym pracy historyka Tomasza Witucha.
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego
„Dmowski i Lutosławscy” (album)
Autorzy: Marcin Rydzewski i Tomasz Szymański
Wyd. Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie
ISBN 978-83-947714-8-5
Cena: 47 zł
autor: Marcin Rydzewski
Wyd. Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie
Okładka miękka, format B5, stron 64
ISBN 978-83-947714-5-4
Cena 10 zł
Czyn niepodległościowy ziemian łomżyńskich podczas I wojny światowej, to najnowsze z wydawnictw, jakie przygotowało Muzeum Przyrody w Drozdowie. Stanowi zbiór prac napisanych z okazji konferencji, która odbyła się w Drozdowie pod tym samym hasłem, w ramach wydarzenia "III Spotkanie pokoleń w kręgu kultury ziemiańskiej" 26 sierpnia 2016 r. W treści pracy odnaleźć można artykuły poświęcone aktywności społecznej i patriotycznej ziemian łomżyńskich w czasie I wojny światowej, jaką prowadzili na rodzinnej ziemi, ale też wszędzie tam gdzie pokierowały ich losy wojenne. Temat związany z braćmi Lutosławskimi i powrotami z Rosji dotyczy również historii wojennej ludności regionu łomżyńskiego.
Tekst: Teresa Grużewska. Ilustracje: Barbara Grużewska. Drozdowo 2014, ISBN 978-83-931500-6-9, cena 1 zł.
Książeczka edukacyjna wzbogacona ilustracjami, dzięki której możemy poznać różnorodność życia w glebie.
Misja Autorki jest wyjątkowo cenna: zwraca uwagę na to co się dzieje w najważniejszym skarbie narodowym – glebie. Dzięki takim inicjatywom istnieje szansa zaszczepienia już najmłodszym szacunku dla życia, a zarazem stawiania sobie ważnych pytań egzystencjalnych: Czy żywność na pewno pochodzi z lodówki? Czy powinienem kupować mleko produkowane metodami przemysłowymi (wielkotowarowe, przemysłowe fermy zwierząt)? Czy powinienem jeść pomidory wyrosłe na wełnie mineralnej? Gdzie mogę kupić pachnące warzywa z prawdziwego ogrodu, które są „dziełem" rolnika i moich przyjaciół z książeczki?
Dr hab. Józef Tyburski, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Wydanie książki dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Red. Grzegorz Michalski, Marcin Schirmer, wyd. Muzeum Perzyrody w Drozdowie i Fundacja Narwiańska, 2013, format A5, ISBN 978-83-931500-2-1. cena 25 zł.
Spis treści:
Grzegorz Michalski - Słowo wstępu
część I: Lutosławscy na tle dziejów regionu i kraju
Adam Czesław Dobroński – Lutosławscy wśród łomżan (druga połowa XIX - początki XX wieku)
Małgorzata Dajnowicz – Obywatele, wychowawcy, politycy – przyczynek na temat poglądów i działalności przedstawicieli rodziny Lutosławskich
Marcin Rydzewski – Rodzina Lutosławskich w Drozdowie na tle przemian społeczno-gospodarczych podłomżyńskiej wsi po 1918 roku
Rosario Martínez Martínez – Lutosławscy oczami cudzoziemki Sofíi Casanovy
Monika Bednarczuk – Lutosławscy na ideowo-kulturalnej mapie Polski pierwszych dekad XX wieku
Robert Zaborowski – Filozofia życia Wincentego Lutosławskiego
Strona 1 z 2