MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Poczytaj książkę

Książka logo www.pexels.com

„Poczytaj książkę” to nasza nowa zakładka przygotowana dla tych wszystkich z Państwa, którzy czas wolny lubią  spędzać z lekturą. Teksty będziemy Państwu udostępniać w częściach – rozpoczynamy „Pamiętnikami” Wacławy Lignowskiej oraz kartami z dziejów naszego Muzeum.

Zapraszamy do miłej lektury.

Pokonferencyjne2015 okladka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LogoMNiSW fiolet RGB 

 Zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 

e-book do pobrania

Podkategorie

fot.1 Wacława Lignowska

Wszystkim, którzy chcieliby choć przez chwilę przenieść się w czasie i zasmakować życia elit z przeszłości polecamy lekturę o dworze Lutosławskich, o barwnym życiu szlachty pod zaborem rosyjskim, na przełomie XIX i XX wieku. Poznamy dzień codzienny dworu, tradycje świąteczne, dzieje mieszkańców z ich zaletami, wadami i śmiesznostkami.

Pamiętniki Wacławy Lignowskiej obejmują lata 1897-1917, czyli od chwili jej przyjazdu do Drozdowa koło Łomży, w celu objęcia posady pani do towarzystwa Pauliny Lutosławskiej, do Rewolucji Rosyjskiej, w czasie której autorka z rodziną Lutosławskich była w Moskwie.

Tekst będziemy Państwu udostępniać w częściach, raz w tygodniu. Zapraszamy do miłej lektury.

fot. Dwór Dolny

 

Tekst będziemy Państwu udostępniać w częściach, raz w tygodniu. Zapraszamy do miłej lektury. 

 

okładka Córka mini 

Izabella Lutosławska, generałowa Wolikowska (1889-1972) – pisarka, tłumaczka, publicystka –  to córka filozofa Wincentego Lutosławskiego i hiszpańskiej literatki Sofii Casanova Lutosławskiej. Jej życie to gotowy scenariusz na film, ale o tym przy innych okazjach…

Dziś znamy ją jako autorkę wspomnień „Roman Dmowski. Człowiek, Polak, przyjaciel” oraz opowiadania o 1920 roku „Bolszewicy w polskim dworze”, którego kolejne wydanie planowane jest w roku bieżącym.  W latach jej współczesnych rozgłos zdobyła jednak przede wszystkim jako autorka, bardzo poczytnych w tym czasie, powieści m. in. „Andrzej Korecki”, „Córka”, „Małżeństwo Zazy”, „Państwo Bobrowscy”. W przygotowaniu do wydania były też kolejne dzieła: powieść „Tak być musi”, „Podhale”, „Wnuki” – dzieje trzech pokoleń  rodziny zniszczone w czasie wojny oraz powieść „Pan Piotr” – której maszynopis został niedawno odnaleziony dzięki zaangażowaniu Krystyny Haertle – wnuczki Haliny Meissner, siostry autorki. 

Jak pisze znawczyni twórczości Izabelli Lutosławskiej, prof. Monika Bednarczuk: „Nader pozytywne sądy wywołała Córka, której  bohaterka – Zaza, czyli Zofia Barska, dorównywała popularnością protagonistom współczesnych seriali telewizyjnych. „Co to za Zaza, o której dziś po kraju w rozmowach się słyszy, jak o jakiejś powszechnie znanej (...) osobistości?” – pytał Adam Grzymała Siedlecki. Córkę, o której dziś wie wąskie grono badaczy literatury międzywojennej, komplementowano ongiś jako „wybitną”, „piękną i inteligentną”, nawet „najlepszą powieść polską XX stulecia” (!).

Serdecznie zapraszamy Państwa do lektury tej właśnie powieści. Jej fragmenty (wyd. IV z 1946 r.) będziemy zamieszczać  cotygodniowo – dziś rozdział pierwszy! Pozostałe będą zamieszczane w zakładce „Poczytaj książkę”.

okładka książki Aleksander Pieńkowski Wspomnienia 1919-1921Serdecznie zapraszamy do lektury premierowego wydania wojennych wspomnień Aleksandra Pieńkowskiego z Drozdowa. Obejmujące lata 1919-1921 zapiski będziemy publikować na naszej stronie internetowej w zakładce "Poczytaj książkę". Pierwszy rozdział ukaże się w bieżącym tygodniu. A już teraz prezentujemy wprowadzenie do treści publikacji.

 

 

 

 

 

 

 

Małżeństwo Zazy - Izabella Lutosławska (okładka książki)

„Małżeństwo Zazy” – czyli dalszy ciąg „Córki” Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej

„Małżeństwo Zazy jest powieścią niezwykłą. Daje wierne wizje codziennej rzeczywistości, ale zarazem odsłania poza pozorami doczesnego życia grozę i majestat sił duchowych ustawicznie czynnych”.                                                                                                                                                                  

W. Załęski

 

Barwną bohaterką powieści „Córka” Izabelli Lutosławskiej jest Zaza. Powieść, o której dyskutowano w całej Polsce, kończy się nieszczęśliwie dla bohaterki – jej narzeczony, Zbigniew, zostawia ją, kiedy dowiaduje się o wcześniejszej „przygodzie” Zazy.  Ku zadowoleniu, zaciekawionych bardzo i poruszonych finałem powieści czytelników, autorka pisze ciąg losów Zazy – ukazują się kolejno książki: „Małżeństwo Zazy” i „Państwo Bobrowscy”.

Additional information