MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

02

Warszawy są jednodniowe. W danym weekendzie można zapisać się na jeden z dwóch możliwych terminów.

22 i 23 stycznia 2022 r., od godz. 10.30 do 13.30

Warsztaty historyczne pt. „Życie i praca w polskim dworze – drozdowskie ślady rodziny Lutosławskich”.

Spacerując po Drozdowie poznamy drozdowskie dziedzictwo ziemiańskiej rodziny Lutosławskich, właścicieli Drozdowa w XIX i I. poł. XX w. Zapoznamy się z dziejami i sekretami zabytkowych wnętrz Muzeum, ruin browaru, parku Górnego Dworu, kościoła parafialnego i kaplicy cmentarnej. Miejsca i budowle pozostałe po dawnym dziedzicach posłużą za kanwę do opowieści o życiu i pracy w polskim dworze. Nauczymy się rozpoznawać charakterystyczne elementy dawnego wystroju i użyteczności wnętrz dworskich, typowe ubiory mieszkańców, ich zajęcia oraz zwyczaje świąteczne.

- zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, w tym grup rodzinnych. Dzieci do lat 12, z uwagi na spacer ulicami Drozdowa, z opiekunami.

- zapisy najpóźniej do 17 stycznia 2022 r., pod nr tel. 86 219-20-81 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

29 i 30 stycznia 2022 r, od godz. 10.30 do 13.30

Warsztaty „Piękno zimowej przyrody”

Zajęcia będą składać się z kilku bloków tematycznych:

O przyjaźni grzybów z glonami - czyli o fascynujących porostach”.
Zimą porosty łatwiej dostrzec – będziemy je obserwować w najbliższej okolicy. Zbierzemy pospolite gatunki, które po powrocie do Muzeum będziemy podziwiać przy użyciu lupy binokularnej. Poznamy budowę i funkcjonowanie porostów jako organizmów symbiotycznych i pionierskich.
„Jadalne i lecznicze rośliny naszego klimatu które nie boją się zimy”. Są wśród nich np. stokrotka pospolita i mniszek lekarski.

Będziemy rozpoznawać gatunki drzew i krzewów w muzealnym parku. Zimą można to zrobić na podstawie cech charakterystycznych kory, układu gałązek, koloru i kształtu pąków zimujących.

Na dorosłych czeka wyprawa po surowce zielarskie - kwiatostany olszy czarnej!

- zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, w tym grup rodzinnych

- zapisy najpóźniej do 24 stycznia 2022 r., pod nr tel. 86 219-20-81 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

5 i 6 lutego 2022 r., od godz. 10.30 do 13.30.

Drozdowskie warsztaty akwarystyczne dla pasjonatów podwodnego świata. Weźmiemy udział w zajęciach praktycznych, podczas których dowiemy się, na czym polega opieka nad akwarium słodkowodnym tj. jak karmić ryby (zobaczymy karmienie piranii), czyścić filtry i szyby. Weźmiemy udział w pokazie zakładania akwarium oraz zajęciach z udziałem mikroskopów.

- zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, w tym grup rodzinnych

- zapisy najpóźniej do 31 stycznia 2022 r., pod nr tel. 86 219-20-81 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Uczestnicy wszystkich zajęć będą mieli możliwość zwiedzenia wystaw Muzeum oraz degustacji drozdowskiej herbatki ziołowej.

Opłata: dzieci 12 zł/osoba, opiekunowie w warsztatach historycznych 1 zł/osoba

03

01 Małe

 

Additional information