09

4 marca br. drozdowskie Muzeum gościło finalistów X Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim „Dmowski Wychowawcą Narodu”, który został zorganizowany przez Fundację Obowiązek Polski w partnerstwie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego. Goście pochodzący z różnych miejsc w kraju (konkurs miał charakter ogólnopolski) zwiedzili wystawy muzealne oraz wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanej sesji naukowej poświęconej ideom Romana Dmowskiego oraz jego związkom z Lutosławskimi i Ziemią Łomżyńską (regionem o silnych wpływach Narodowej Demokracji w okresie przed II wojną światową). Wygłoszono następujące wykłady:

„Endecja w Łomżyńskim” - dr hab. Krzysztof Sychowicz, kierownik Oddziałowego Biura Badań Naukowych IPN w Białymstoku, prof. Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

„Klucz do Dmowskiego” - Tomasz Szymański, kustosz Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie

„Związki Dmowskiego z rodziną Lutosławskich” - Marcin Rydzewski, kustosz Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie