22 kwietnia br. odbyło się inauguracyjne posiedzenie II kadencji Rady Muzeum. Głównym zadaniem Rady jest pomoc merytoryczna na rzecz działań drozdowskiej placówki, toteż ma ona przede wszystkim charakter doradczy i wspomagający, ale też sprawuje nadzór nad realizacją zadań i opiniuje plany na kolejne lata. Działa na zasadach określonych w Ustawie o muzeach z dnia 21 listopada 1996 roku.
Podczas pierwszej sesji Rady, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oraz Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, uroczyście wręczyli wszystkim członkom akty powołaniowe.
„Mamy dziś „nowe otwarcie”: nowa rada, nowa dyrekcja, nowe wyzwania. Czeka nas niezwykle ważny okres. Zaczynamy budowę nowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Cały zabytkowy dwór – tu konieczny będzie remont – przeznaczony zostanie na część historyczną. Jesteśmy w stałym kontakcie z wicepremierem Piotrem Glińskim w sprawie współprowadzenia muzeum w tym zakresie. Jest deklaracja w sprawie podpisania listu intencyjnego. Wtedy muzeum podzielone zostanie na odrębne placówki: historyczną i przyrodniczą. Mam nadzieję, że w przyszłym roku to będzie możliwe” – powiedział Starosta Lech Marek Szabłowski inaugurując nową kadencję rady.
Wicestarosta Maria Dziekońska wspomniała o inwestycjach Powiatu Łomżyńskiego, ważnych z punktu widzenia poprawy atrakcyjności turystycznej regionu i ochrony dziedzictwa Lutosławskich. Są to: planowany na ten rok remont drogi Kalinowo – Drozdowo, remont drogi w Drozdowie między muzeum a cmentarzem oraz parkingu, a także kompleksowy remont XIX-wiecznej kaplicy Lutosławskich na cmentarzu w Drozdowie na bazie dokumentacji opracowanej w roku ubiegłym.
Dyrektor Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder omówiła zadania jakie drozdowska placówka podjęła w ostatnim okresie oraz plany na przyszłość. Było to zarówno omówienie działań naukowych, wystawienniczych i wydawniczych jakie będą zrealizowane w roku 2022 jak również szeroko zakrojonych planów przeorganizowania placówki na Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego – Ośrodek Historyczno-Przyrodniczy w Drozdowie. Przypomnijmy, że tym celu (już w roku 2022) zostanie wybudowany pawilon na nowe ekspozycje przyrodnicze. Kolejnym krokiem (w planach – w roku 2023) będzie kompleksowy remont zabytkowego dworu Lutosławskich, czyli siedziby instytucji, w którym powstaną nowe wystawy historyczne (budynek będzie na nie przeznaczony w całości, inaczej niż dotychczas).
W realizacji wszystkich wyżej wymienionych zadań, nieocenioną pomocą będzie nowa Rada Muzeum złożona z osób doświadczonych i utytułowanych, o dużym zakresie wiedzy.
Przewodniczącym Rady Muzeum został wybrany jednogłośnie senator RP Marek Adam Komorowski. Jest radcą prawnym i doświadczonym samorządowcem. W latach 1990–1998 był dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Łomży, a następnie od 1998 do 2002 r. – Starostą Powiatu Zambrowskiego. Od 1990 r. był nieprzerwanie radnym wszystkich kadencji i szczebli: najpierw miejskim, następnie powiatowym, a od 2006 r. województwa podlaskiego. Od 2019 roku jest senatorem X kadencji. Zasiada w radzie muzealnej Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Skład Rady Muzeum przy Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich:
Maria Dziekońska – Wicestarosta Łomżyński
Marek Adam Komorowski – senator Rzeczypospolitej Polskiej
Dr hab. Jolanta Marciniuk – profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
Katarzyna Modzelewska – przedstawiciel Gminy Piątnica, prezes Fundacji Sztuk i Dialogu
Marta Niklewicz – przedstawicielka rodu Lutosławskich
Marek Olbryś – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego
Mariusz Sachmaciński – Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwii z siedzibą w Drozdowie
Dr Marcin Schirmer – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego
Dr hab. Paweł Skibiński – Zastępca Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego
Ksiądz kanonik Aleksander Suchocki – proboszcz parafii pw. świętego Jakuba Apostoła w Drozdowie
Marian Szymkiewicz – Kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie
Dr hab. Krzysztof Sychowicz – Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku
Sławomir Zgrzywa – członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów