MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

XVIII Zlot Druha Szarego, Drozdowo 04 – 06.03.2011

W dniu 05.03.2011 Muzeum Przyrody w Drozdowie gościło uczestników XVIII Ogólnopolskiego Zlotu Druha Szarego Drozdowo 04 - 06.03.2011, który został zorganizowany przez Naczelnictwo Poczt Harcerskich Wydział Specjalności Głównej Kwatery ZHP przy pomocy zaprzyjaźnionych instruktorów. Patronat nad organizacją tegorocznego Zlotu przyjęło tradycyjnie Diecezjalne Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy w Łomży i bardzo wiele firm i instytucji łomżyńskich.

Oto relacja Komendanta Zlotu - hm. Henryka F. Karwowskiego:

W piątek, 4 marca 2011 roku przedstawiciele różnych środowisk harcerskich ze wszystkich zakątków Ojczyzny wyruszyli w daleką drogę do Łomży, by wziąć udział w XVIII Ogólnopolskim Zlocie Druha Szarego, oraz kolejnej Polowej Zbiórce Naczelników Poczt Harcerskich.

Baza główna Zlotu mieściła się w gościnnej Szkole Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Łomży przy ul. A. Mickiewicza 6, gdzie zgromadziła się harcerska brać, aby uczcić pamięć ks. Kazimierza Lutosławskiego, autora pierwowzoru krzyża harcerskiego, który noszą na mundurach – 5.DH "Victoria" z Ostrołęki, 11.ODH "Ślad" z Ostrołęki, 56.DH "Wawer" z Ostrołęki, 29.DH "Pogodni" z Ostrowi Mazowieckiej, 13.ŁDH "Agada" z Łomży, 4.DH "Panteon" z Łomży, patrol reprezentacji Szczepu z Moniek, patrol "Bezimienny Cień" z Kolna, 25.DSH DSS z Kolna, 14.KDH "Szare Szeregi" z Kolna, 157.GPH "Buki" z Szamotuł, 11.SDS "Exodus" z Łomży, 21.DH. "Agapa-Pomocna Dłoń" z Jedwabnego, 62.HK "Pol-Survival" z Łomży i 7.ŁGZ "Słoneczne Zuchy" z Łomży.

Poczty harcerskie na Zlocie reprezentowali przedstawiciele PH 14 Sulejówek, PH 30 Szczecin II, PH 52 Toruń, PH 101 Łomża, PH 122 Skawina, PH 136 Krotoszyn, Grunwaldzka PH 157 Szamotuły "Buki" i PH 158 Szczekociny "Ósemka".

Zlot rozpoczął się apelem, podczas którego komendant Zlotu hm. HF Karwowski otrzymał od PH 122 Skawina replikę krzyża harcerskiego zaprojektowanego przez Druha Szarego.

Podczas XV Posiedzenia Naczelnictwa PH poszerzonego o przybyłych pocztowców naczelnik PH WS GK ZHP dh. HF Karwowski wręczył hm. Markowi Bieżanowskiemu statuetkę dziękując jednocześnie za włożony trud wydawniczy na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa w Krakowie. Omawiano bieżące problemy i działalność specjalności, a głównie przygotowania do Ogólnopolskiego Zlotu Poczt Harcerskich, który odbędzie się we wrześniu w Sulejówku. Tradycyjnie, niektórzy pocztowcy wymienili się między sobą swoimi wydawnictwami.

Po burzliwej dyskusji, już głęboką nocą, wszyscy udali się do spania.

Sobota była głównym dniem Zlotu. Wszyscy wypożyczonym autokarem MPK pojechali do Drozdowa. Tam odbyła się Harcerska Droga Krzyżowa Szlakiem Druha Szarego. Poprowadzili ją ks. pwd. Marcin Staniszewski – kapelan ZHP z Torunia oraz o. Jan Bońkowski hm. "Huragan" z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów z Łomży, który ją opracował. Dh. Barbara Turowska z miejscowego Muzeum w piękny sposób opowiadała o powiązaniach Lutosławskich z mijanymi stacjami. Ostatnia stacja odbyła się przy grobie ks. Kazimierza Lutosławskiego... Niestety niedostępnego dla harcerzy. Wykonany specjalnie na tą uroczystość krzyż został przekazany do Muzeum, na drugi rok...

Później wszyscy udali się na zwiedzanie Muzeum Przyrody, w którym jest też fragment poświęcony rodzinie Lutosławskich – dh. Szaremu, by następnie przystąpić do gry terenowej.

W między czasie przyjechała Grupa Ratownicza Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom "Nadzieja" w Łomży pod kierunkiem ks. dr Radosława, która dokonała pokazu i sprawdzenie wiedzy z ratownictwa... Wykonując różne zadania wymagające znajomości wiedzy ogólnej i specjalistycznej oraz historii harcerstwa zmierzali w kierunku Łomży, aby dotrzeć na bazę. Tam czekał na nich już bigos przygotowany przez miejscowego sponsora. Wieczorem odbyła się uroczysta wieczornica poświęcona krzyżowi harcerskiemu. Przybyli na nią zaproszeni goście: przedstawiciel Muzeum Przyrody w Drozdowie, dyrektor SP-7 goszczącej uczestników Zlotu, najmłodszy kapelan ZHP – ks. phm. Adam Ulatowski.

Po wieczornicy goście i kadra Zlotu spotkali się na rozmowy przy kawie.

Na specjalnym spotkaniu pocztowców Naczelnik PH 101 Łomża został odznaczony Honorowym Odznaczeniem z okazji 100-lecia Harcerstwa w Krakowie w stopniu srebrnym.

Ostatni wieczór kadra spędziła na podsumowaniu wyników biegu i punktacji zlotowej.

W niedzielę rano uczestnicy Zlotu zwartym szykiem przemaszerowali do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie JE bp Tadeusz Bronakowski – Sufragan Łomżyński i miejscowy proboszcz wspólnie z harcerskimi kapelanami koncelebrowali Mszę św. m.in. w intencji dh. Szarego.

Msza odbyła się w harcerskiej oprawie.

Na jej zakończenie przedstawiciele pięciu harcerskich pokoleń (zuch, harcerka, harcerka starsza, instruktor i senior ZHP) ofiarowali kwiaty i złożyli życzenia bp Tadeuszowi z okazji 5-lecia jego sakry.

Po powrocie do bazy odbył się apel końcowy Zlotu. Zwycięzcom wręczone zostały puchary dla najlepszych patroli: Komendanta Zlotu, Diecezjalnego Duszpasterza Harcerek i Harcerzy oraz Starosty Łomżyńskiego. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe znaczki zlotowe, dyplomy i drobne upominki.

Po apelu wszyscy wyruszyli w powrotną drogę. Spotkają się tu kolejny raz, znowu za rok – by uczcić tym razem 100-lecia pierwowzoru naszego harcerskiego krzyża.

Tak to już się dzieje od osiemnastu lat.

Czuwaj!

hm. Henryk F. Karwowski HR

harcerze001 harcerze002 harcerze003 harcerze004 harcerze005 harcerze006

Additional information