25 – 28 sierpnia 2014 Muzeum Przyrody w Drozdowie ul. Główna 38
Prowadzi: mgr Teresa Grużewska (biolog, botanik, kustosz MPD)
Program na kolejne cztery dni:
1.Wędrówka przez dolinę. Najciekawsze wieści o rodzinach naszych roślin kwiatowych. Co to są łąki półnaturalne? Szata roślinna określana przez rodzaj podłoża i stopień uwodnienia.
Zapoznanie się z roślinnością mineralnych wyniesień i wilgotnych obniżeń w dolinie Narwi. Zbiór roślin do osobistego zielnika. Oznaczanie motyli. Poznajemy rośliny inwazyjne.2. Zajęcia terenowe w dolinie Narwi nad Narwicą.
Pospolite zwierzęta wodne: mięczaki, owady, skorupiaki, pajęczaki, pierścienice i inne. Poławianie, obserwacja, oznaczanie i uwalnianie do starorzecza w terenie. Znaczenie starorzeczy i ich mieszkańców dla bogactwa gatunkowego naturalnej doliny. Rozpoznawanie rzęsowatych i innych roślin pływających w oparciu o prosty klucz poglądowy.
3.Gleba - najbogatszy w gatunki ekosystem. Obserwacje gleby pod mikroskopem. Poznajemy niesporczaki, skoczogonki i inne organizmy glebowe - prezentacja multimedialna. Znaczenie lasów w procesie powstawania gleb. (Wycieczka do gospodarstwa ekologicznego - do uzgodnienia.)4. Mój osobisty zielnik. Nauka sporządzania kart zielnikowych i podpisanie roślin.
Ułożenie w segregatorach podpisanych kart zielnikowych. Rośliny lecznicze wracają do łask.
Jak zastosować stokrotki i babki, gwiazdnicę pospolitą i pokrzywę.
Ważne informacje.
Uczestnictwo w warsztatach 14 złotych od osoby za dzień i 13 zł na zakup książek (dla chętnych) „Z rodziną na motyle” i „Chodzący po skarbach”.
Zajęcia prowadzone będą przez cztery kolejne dni w godzinach od 9.00 do 13.00 Ponieważ wyjścia na zajęcia w teren uzależnione będą od pogody możliwe są przesunięcia w czasie realizowanych treści. Dojazd do Muzeum, wyżywienie i ubezpieczenie we własnym zakresie.
Z własnych funduszy należy zakupić:
-segregator i 3 białe bloki techniczne oraz tzw koszulki do sporządzenia wygodnego w użytkowaniu zielnika.
-środki zabezpieczające przed kleszczami i komarami.
Obowiązuje strój terenowy i dobry humor.
Wymagania wiekowe nieograniczone – od szkoły podstawowej wzwyż. Mogą uczestniczyć przedszkolaki pod opieką osoby dorosłej.
Zgłoszenia przyjmujemy do 25 sierpnia 2014 tel. 86 219 2081 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serdecznie zapraszam!
Teresa Grużewska