Tradycyjnie, 11 listopada w narodowe Święto Niepodległości, w Muzeum Przyrody w Drozdowie pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego odbyła się uroczystość złożenia hołdu temu wybitnemu politykowi, który poprzez myśl polityczną i dyplomację wydatnie przyczynił się do odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów. Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w wygłoszonym przemówieniu zaznaczył ważną, niemożliwą do pominięcia, rolę Romana Dmowskiego jako jednego z „Ojców Niepodległości”. Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb państwowych, poczty sztandarowe Powiatu Łomżyńskiego i Ochotniczej Straży Pożarnej w Drozdowie oraz mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej. Kwiaty pod tablicą poświęconą Romanowi Dmowskiemu złożyły delegacje: Powiatu Łomżyńskiego, Miasta Łomża, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Warsztatów Technicznych – Jednostki Wojskowej nr 4226 w Łomży oraz Szkoły Podstawowej w Drozdowie.
11 listopada 2014 r. w drozdowskim Muzeum wiązał się również z innymi wydarzeniami i uroczystościami. Tego dnia miała miejsce ceremonia wręczenia Nagród Starosty Łomżyńskiego za promocję powiatu. W dziedzinie rozwoju i promocji kultury nagrodę otrzymała Wiesława Kłosińska – animator kultury, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu – prężnie rozwijającej się instytucji kultury otwartej na nowe technologie i skutecznej w promocji czytelnictwa. W kategorii osiągnięć sportowych uhonorowano Justynę Korytkowską – jedną z czołowych polskich biegaczek, związaną z klubem LŁKS „Prefbet Śniadowo” wielokrotną mistrzynię Polski, reprezentantkę Polski na Uniwersjadzie w chińskim Shenzen w 2011 roku. Za dokonania w dziedzinie inicjatyw społeczno-gospodarczych Nagrodę Starosty Łomżyńskiego otrzymał właściciel gospodarstwa agroturystycznego „Carski Trakt” w Sulinie oraz założyciel Izby Historycznej Ziemi Wiskiej – Jan Nadolny. Nagrodzonym wręczono statuetki autorstwa plastyka - Edyty Barańskiej.
Podczas uroczystości nastąpiło również wręczenie kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie Barbarze Turowskiej, Honorowej Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Ceremonii wręczenia nagród Starosty Łomżyńskiego towarzyszyły występy artystyczne zwycięzców Konkursu Pieśni Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie oraz wokalistów „Studia Piosenki” przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Młodzi wykonawcy zaprezentowali współczesne pieśni poetycko-patriotyczne.
Wieczorem, państwo Katarzyna i Krzysztof Lipscy wraz synami: Pawłem, Markiem i Łukaszem zaprosili gości dworu Lutosławskich do wspólnego wykonywania pieśni patriotycznych. Odbywający się od 15 lat „Wieczór Pieśni Patriotycznej” był w szczególny sposób poświęcony tematowi dzieci w walce o niepodległość, m. in. bohaterskim uczniom z Wrześni występującym w obronie polskości, Orlętom Lwowskim i młodym Powstańcom Warszawskim. O historiach młodych ludzi, ich postawach oraz pamięci wzmacniającej polski patriotyzm opowiadała Katarzyna Lipska – pomysłodawczyni Wieczoru oraz historyk związana z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Nieodmiennie od lat, spotkanie gromadzi liczne grono uczestników. Wiele osób z sentymentem pojawia się na Wieczorze co roku. Wśród nich była m. in. pani Stefania Jagodzińska (lat 88), przedstawicielka pokolenia doświadczonego II wojną światową i utratą niepodległości. „Musiałam przyjść, pomyślałam: idę bo na drugi rok nie wiem czy dane mi to będzie” – powiedziała pani Stefania.
Niepowtarzalny klimat dworku ziemiańskiego wypełnionego śpiewami sprawia, że można poczuć tego dnia ducha jednej międzypokoleniowej polskiej wspólnoty.