Rodzinne warsztaty przyrodnicze w Muzeum Przyrody w Drozdowie
(Dla dzieci z rodzicami i młodzieży.)
ul. Główna 38
18 – 421 Piątnica
Opłata 14 zł od osoby za każdy dzień.
Zajęcia odbędą się od 24 do 27 sierpnia 2015 w godzinach od 10.00 do 14.00
Prowadzi: mgr Teresa Grużewska (biolog, botanik, kustosz MPD)
Celem warsztatów jest spędzenie około trzech godzin dziennie na spokojnej obserwacji przyrodniczej w terenie. Człowiek jest z natury wzrokowcem. Teoretyczne nauczanie jest uciążliwe dla odbiorcy i nie daje dobrych efektów, dlatego głównym założeniem jest czas na spokojną obserwację. Bazujemy na głównym elemencie siedliskotwórczym jakim jest naturalna rzeka Narew i jej naturalna dolina oraz sąsiadujące z nią krawędzie wysoczyzn. Niemal wszystko jest tu dostępne w ramach piętnastominutowych wędrówek!
Obejmujemy uwagą całość otaczającego nas świata. Krajobraz, siedliska, rodzaj podłoża i stopień uwodnienia, typ roślinności i zwierzęta oraz grzyby i porosty - jednym słowem wszystko co spotkamy. Zwierzęta po oznaczeniu wypuszczamy na wolność natomiast zbieramy rośliny, które potem włożone między gazety po wysuszeniu posłużą do sporządzenia osobistych zielników dla dzieci. Dostępna będzie lupa binokularna dla każdego uczestnika. Botaniki uczymy się na różne sposoby. Obserwacje i opowieści, sprawdzanie smaku i zapachu. W sali czekać będą na wracających z terenowych wypraw 3 duże, owocujące słoneczniki jako przykład kwiatostanu typu koszyczek, dostarczą też smacznej przekąski ze znaczną zawartością magnezu. Plan warsztatów:
1. Jak wygląda naturalny bieg rzeki? Wyprawa na”Górę królowej Bony”. Obserwacja z wyniesień w okolicach Starej Łomży doliny i naturalnego koryta Narwi. Gawęda o siedliskach. Zbiór roślin do zielnika. Powrót do Muzeum.
Poznajemy podstawowe tajniki przygotowania roślin do sporządzenia zielnika.
Podsumowanie wiadomości dnia – co niebieska tasiemka ma wspólnego z rzeką?
2. Wyprawa nad starorzecze. Sprawdzamy jakie rośliny i zwierzęta mieszkają w takim miejscu. Zbiór roślin do zielnika. Obserwacja zwierząt. Powrót do Muzeum.
Samodzielne wkładanie roślin do wysuszenia w ramki zielnikowe. Podsumowanie wiadomości dnia- małe zwierzątka mogą być koniecznie potrzebne do życia dużych czyli - sieci pokarmowe. Poznajmy wybrane gatunki naszych ryb słodkowodnych.
3. Czy rzeka może pielęgnować jakieś lasy? Wyprawa do łęgu. Gawęda o decydującym wpływie warunków siedliskowych czyli - nic nie rośnie przypadkowo. Powrót do Muzeum. Zabawa w tropicieli - na podstawie planszy odszukaj drzewo lub krzew w parku przy Muzeum. Ciąg dalszy zabiegów nad przygotowaniem osobistego zielnika.
4. Świat pełen zaskakujących niespodzianek. Nieco tajników botaniki – prelekcja. Oznaczanie i sporządzanie osobistych zielników. Podsumowanie warsztatów. Długodystansowa praca domowa dla chętnych.
Ponieważ wyjścia na zajęcia w teren uzależnione są od pogody możliwe będą przesunięcia w czasie realizowanych treści. Dojazd do Muzeum i wyżywienie we własnym zakresie.
Z własnych funduszy należy zakupić:
-segregator i 5 białych bloków technicznych oraz tzw koszulki do sporządzenia wygodnego w użytkowaniu zielnika.
-środki zabezpieczające od kleszczy i komarów.
Obowiązuje strój terenowy.
Około 11.30 – 12.00 posiłek.
Bardzo proszę o zabranie ze sobą na każdy dzień kanapek, bułeczek, owoców, wody. Ważne żeby dzieci nie były głodne.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacje pod numerem 507 150 643.
Serdecznie zapraszamy!