MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

009Piękno wiosny i niebawem zaczynającego się astronomicznego lata (przypomnijmy – to 21 czerwca, choć pogoda w tegorocznych miesiącach maju i czerwcu jest w zgodnej opinii rodaków w zasadzie letnia) to idealna okazja do podziwiania przyrody i zgłębiania wiedzy o naturze. To świetna okazja nie tylko do spacerów, odpoczynku, oglądania zwierząt i roślin, ale także znakomity czas do edukacji przyrodniczej. W drozdowskim Muzeum Przyrody łączyć możemy jedno i drugie, odpoczynek z pogłębianiem wiedzy. Dlatego stałym punktem działalności nadnarwiańskiej placówki są lekcje muzealne i warsztaty, cieszące się szczególnym zainteresowaniem w sezonie wiosenno-letnim. Zajęcia są dostosowane do poszczególnych grup wiekowych. Dla dzieci jest to wprowadzenie w wiedzę biologiczną i rozbudzenie ciekawości poznawczej, dla starszych uzupełnienie nauki szkolnej, tym cenniejsze, że odbywające się na łonie przyrody.

Tematyka zajęć jest różnorodna – to szeroki wachlarz tematów, od poznawania świetnie zorganizowanego życia społecznego pszczoły miodnej, przez lekcje na temat bogactwa rodzimej flory w tym roślin leczniczych, po zajęcia dotyczące podwodnego świata naszych rzek i stawów. Ci o mocniejszych nerwach mogą zapisać się na pokaz karmienia mięsożernych piranii... Najmłodszym polecamy rozbudzającą wyobraźnię lekcję „Nocą w lesie” o czasie kiedy dzieci smacznie śpią, a w leśnych ostępach wiele stworzeń dopiero rozpoczyna swoją największą aktywność. Można także wybrać zabawę w tropicieli – poszukiwanie różnych gatunków drzew, czyli coś dla spostrzegawczych odkrywców.

To lekcje które możemy zrealizować w pobliżu Muzeum, korzystając z dużego parku, jego alejek, ścieżki spacerowej „Ostoja drozdowska” położonej w lasku łęgowym stanowiącym jego tzw. „dziką” część, ziołowego ogródka oraz mnóstwa drzew, krzewów, kwiatów i roślin jakie możemy tu spotkać. Są także dostępne warsztaty polegające na wyprawach w Dolinę Narwii. W ich trakcie można poznawać rozmaite gatunki roślin, chwytać motyle i tworzyć własny zielnik. To warsztaty dla grup szkolnych i rodzin (znajomi w okresie wakacyjnym wraz ze swoimi pociechami tak właśnie mogą zorganizować trzy dni wolnego czasu).

W tych miesiącach odwiedza nas wielu turystów z regionu i różnych stron kraju. Co miesiąc po kilka tysięcy osób. W pojedynkę, z rodziną, przyjaciółmi czy w szerszym gronie – z wycieczką szkolną, wycieczką osób starszych. W cieniu drozdowskich lip i grabów można się schronić przed upałem, posłuchać śpiewu ptaków oraz poznać wiele ciekawych informacji o bogactwie polskiej przyrody. Przyjemnie i pożytecznie.

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 007
  • 008
  • 009
  • 010
  • 011
 

Additional information