462 września 2018 roku, w Muzeum Przyrody w Drozdowie, odbyło się jedno z pierwszych wydarzeń VI Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”. Ideą wydarzenia jest integracja i zbliżanie ludzi poprzez wspólne przeżywanie treści prezentowanych filmów – które są głównym nurtem Festiwalu oraz koncertów, spektakli teatralnych i wystaw plastycznych.

Podczas drozdowskiej uroczystości wręczono kwiaty osobom wspomagającym organizację Festiwalu oraz Anioła, przyznawanego osobom wyróżniającym się swą postawą i zaangażowaniem w festiwalowe idee. W tym roku Anioła otrzymał Wojciech Wojciechowski, którego fortepianowy koncert m.in. z utworami F. Chopina, był miłym przeżyciem uczestników wydarzenia. Kolejnym elementem spotkania był wernisaż wystawy fotograficznej „Łowy” autorstwa Sylwestra Nicewicza – fotografika pasjonaty z Kozła w powiecie kolneńskim.
Inicjatorką i współorganizatorką Festiwalu jest tak jak w latach poprzednich – Katarzyna Kuklińska – prezes „JA i TY” Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych. Współorganizatorem Festiwalu jest artysta fotografik Iwo Świątkowski z „Galerii Kreatywnej”, którego autorską wystawę już wkrótce będzie można zobaczyć w czasie Festiwalu, w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.