IMG 5880Koncert zorganizowany w Muzeum przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, 17 listopada 2018 r., wykonał znany wiolonczelista Anton Niculescu z Rumunii, a towarzyszyła mu na fortepianie Tatiana Baranowska – pianistka łomżyńskiej Filharmonii. W salonie Lutosławskich rozbrzmiały arcydzieła muzyki klasycznej – dzieła Bartóka, Fauré, Debussy'ego, Masseneta, rumuńskiego kompozytora Constantina Dimitrescu oraz słynny „Łabędź” Camille Saint-Saënsa, który koncert zakończył. Solista grał na wyjątkowym instrumencie – wiolonczeli odziedziczonej po swoim ojcu, wykonanej na początku XVIII wieku przez słynnego włoskiego lutnika – Pietro Guarneriego.

Kolejny koncert z tego cyklu – tym razem świąteczny wieczór kolęd – odbędzie się w Muzeum 20 grudnia 2018 r. , a wcześniej – już 23 listopada (najbliższy piątek) o godz. 18.30 będzie miał miejsce koncert w ramach VII Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku oraz Filię Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku.

Na obydwa koncerty serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

ANTON NICULESCU
Anton Niculescu urodził się w Bukareszcie, jako jedyny syn w rodzinie muzyków. Pierwszych lekcji muzyki udzielał mu ojciec, który był wiolonczelistą-solistą w Bucharest Broadcasting Orchestra. W wieku 12 lat miał swój pierwszy koncert w Sala Mica R.S.R. w Bukareszcie, jako 14-latek wykonał jako solista koncert E. Lalo z Moldova Philharmonic Orchestra w Jasi. Jest laureatem wielu konkursów, był koncertmistrzem wiolonczel w Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro Comunale we Florencji oraz w Teatro V. Bellini w Katanii.
Koncertuje na całym świecie występując jako solista z orkiestrami, w zespołach kameralnych oraz grając recitale. Jest założycielem rumuńskiej fundacji Euterpe Foundation, która wspiera młodych, utalentowanych muzyków. Jest członkiem The Zurich String Trio, Trio di Vienna oraz Oistrach Ensemble.
Od 2017 roku jest dyrektorem generalnym Brasov Philharmonic.