MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

003Wykonawczynią kolejnego koncertu zorganizowanego w Muzeum przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży była MARIANNA HUMETSKA z Ukrainy. Pianistka jest solistką Lwowskiej Filharmonii Obwodowej i stałą uczestniczką kanadyjskiego zespołu LesAMIS. Zdobyła liczne wyróżnienia zawodowe i nagrody, w tym program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia”. I nie stało się to bez powodu, ponieważ na szczególną uwagę zasługują polsko-ukraińskie projekty artystki: projekty związane z postacią I. Paderewskiego, cykl koncertów „Muzyka K. Szymanowskiego”, Dni Lwowa w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”.

W programie koncertu przeważały zdecydowanie utwory naszego największego kompozytora, Fryderyka Chopina Chopina, który sam lubił je wykonywać przede wszystkim właśnie w kameralnych miejscach. Tak więc drozdowska publiczność usłyszała wirtuozowsko wykonane: walce As-dur op.42 oraz cis-moll op.64, Fantazję-Impromptu, Polonaise-Fantaisie As-dur, op.61 oraz pięć pieśni z opusu 74, w fortepianowej transkrypcji  Ferenca Liszta: „Moja pieszczotka”, „Życzenie”, „Wiosna”, „Pierścień” i „Hulanka”. Koncert urozmaicił Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego, wyjątkowego polskiego muzyka i kompozytora, jednego z twórców niepodległości Polski. Koncert zakończyły utwory ukraińskich kompozytorów, wyjaśniające tytuł koncertu – „Taniec” Myrosława Skoryka oraz „Homin Werkhowyny” Anatola Kos-Anatolskiego z „Tryptyku huculskiego”.

Postać pianistki - wykonawczyni koncertu oraz sylwetki kompozytorów i historie wykonywanej muzyki przybliżał prowadzący koncert Mirosław Korona, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży.

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006

Additional information