MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Okłada książki Koniec świata Lutosławskich

Danuta i Aleksander Wroniszewscy to dziennikarze m. in. łomżyńskich „Kontaktów” i warszawskiego „Prawo i Życie”. Pisywali również w innych pismach – tak regionalnych, jak i ogólnopolskich. Uprawiali głównie reporterkę, zdobywając wiele dziennikarskich laurów – na konkursach reporterskich, na najlepsze publikacje roku.

Największą frajdę i satysfakcję sprawiało im jednak zbieranie materiału do, właśnie wydanej, książki o rodzie Lutosławskich. Ten temat pojawił się w ich pracy kiedy byli w Łomży, ale trwał również wtedy, kiedy przenieśli się do Warszawy i, rodzinnego dla śp. Pani Danuty, Gorzowa.

Jak piszą autorzy – Danuta i Aleksander Wroniszewscy „Koniec świata Lutosławskich” to opowieść o barwnych i dramatycznych losach ziemiańskiego rodu, którego korzenie i historia przez kilka wieków związane były z podłomżyńskim majątkiem Drozdowo. Chociaż nigdy żaden z Lutosławskich nie piastował szczególnie eksponowanych stanowisk i godności państwowych, jednak ich nazwisko nierozłącznie kojarzyło się z najważniejszymi, przełomowymi momentami najnowszej historii Polski; współtworzyli ją i ponosili dla niej ofiary, również te najwyższe. Stanowili przy tym niesłychanie różnorodną i nietuzinkową mozaikę osobowości: poczynając od seniora rodu, Franciszka – oświeconego właściciela ziemskiego, upartą pracą tworzącego podstawy świetności Drozdowa, przez Wincentego Lutosławskiego – enfant terrible polskiej filozofii, po światowej sławy kompozytora Witolda Lutosławskiego.

Koniec świata Lutosławskich to również opowieść o przemijaniu: po okresie rozkwitu upada wspaniały majątek Drozdowo, a wraz z nim rwą się więzi rodzinne, ginie ostoja tradycji – patriarchalna instytucja wielopokoleniowej rodziny; umierają pewne wartości moralne, społeczne, polityczne...

Wydawcą książki jest Fundacja Sztuk i Dialogu w partnerstwie z Muzeum Przyrody w Drozdowie, dla którego badanie i propagowanie informacji o Lutosławskich jest zadaniem realizowanym od 35 lat istnienia placówki.

Wydawnictwo współfinansowali: Urząd Miejski w Łomży, Starostwo Powiatowe w Łomży i Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Link do kategorii z naszą ofertą wydawniczą: https://muzeum-drozdowo.pl/index.php/oferta-wydawnicza

Additional information