Po niespełna 2 latach przerwy spowodowanej pandemią wywołaną przez wirusa Sars-cov-2 Muzeum zaprezentowało swoje stoisko akwarystyczne na imprezie zoologicznej pod nazwą „Animalia”. Wydarzenie to odbyło się w Kleszczowie na terenie Kompleksu SOLPARK 28 i 29 sierpnia bieżącego roku. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ramach w/w przedsięwzięcia zorganizowana została wystawa psów, kotów, zwierząt hodowlanych, zwierząt egzotycznych. Ryby akwariowe eksponowane były podczas „II wystawy akwarystyczno-terrarystycznej”, w której uczestniczyli pasjonaci „podwodnego świata” z różnych regionów Polski.
Adam Karwowski zaprezentował akwarium zimnowodne obrazujące biotop narwiański. W zbiorniku pływał Sum europejski Silurus glanis. Na stoisku znajdowały się także broszury (ulotki, foldery, zakładki do książek) promujące drozdowskie Muzeum. Dzięki udostępnionym materiałom uczestnicy kleszczowskiej imprezy mogli zapoznać się z ofertą wystawienniczą i edukacyjną naszej placówki.
W minione wakacje wystawę akwarystyczną w Muzeum zwiedziło wielu pasjonatów przyrody z różnych zakątków kraju. Mogli oni zgłębić wiedzę na temat zdarzeń i procesów zachodzących w podwodnym świecie tj. rozmnażanie się organizmów wodnych, opieka nad potomstwem, walka o terytorium. Turyści takie zjawiska obserwowali na przykładzie konkretnych gatunków ryb znajdujących się w drozdowskich akwariach.
W jednym ze zbiorników rozmnożyły się Pielęgnice Meeka Thorichthys meeki. Gatunek ten charakteryzuje się tym, że obdarza swoje potomstwo bardzo troskliwą opieką. W akwarium bez trudu można było zauważyć w jaki sposób para rodzicielska chroni swój miot przed innymi rybami stanowiącymi potencjalne zagrożenie.
W tegorocznym sezonie letnim doszło również do rozmnożenia się Żyworódek Endlera Poecilia wingei. Ryby te występują w strumieniach Ameryki Południowej. Żyją dosyć krótko, około jednego roku. Po pierwszym miesiącu życia są zdolne do rozrodu.
Na wystawie eksponowane są rzadko spotykane w akwarystyce ryby o nazwie Ptychochromis oligacantchus. Jest to gatunek endemiczny, który w naturze występuje tylko na Madagaskarze (północna część wyspy). Drozdowska wystawa akwarystyczna jest jedną z nielicznych w kraju, gdzie można obejrzeć te przepiękne ryby. Ponieważ są to już dorosłe osobniki w akwarium widać przejawy agresji między nimi. Takie zachowanie ryb wynika z walki o terytorium. Dominujące samce obierają swoje rewiry w poszczególnych miejscach zbiornika. Ryby do Muzeum podarował Piotr Korzeniowski – znany hodowca pielęgnic endemicznych z Warszawy. Aranżację zbiornika dla nich wykonali Maria i Andrzej Kociołkowscy (Akwa-Mania.mud.pl).
Jesienne miesiące (wrzesień, październik) to czas kiedy w Muzeum cyklicznie od 2009 roku organizowane są Dni Akwarystyki. Niestety w tym roku ze względu na sytuację pandemiczną oraz prace remontowe w budynku instytucji impreza nie odbędzie się. Być może uda się zrealizować to wspaniałe przedsięwzięcie za rok.
Serdecznie zapraszamy!