MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

   30 Kopiowanie VIII Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum w Przyrody w Drozdowie” odbyły się w dniach od 7 do 9 października 2016 roku. Pierwszego dnia zorganizowane zostało szkolenie akwarystyczne dla dzieci i młodzieży. Przeprowadzili je pracownicy merytoryczni Muzeum: Teresa Grużewska i Adam Karwowski oraz członkowie „Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej Animalian”: Krzysztof Kazuń i Roman Pawlak. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z opieką nad akwarium. W czasie szkolenia przeprowadzony został pokaz zakładania akwarium słodkowodnego. Odbyły się zajęcia praktyczne z użyciem lup i mikroskopów w czasie których dzieci mogły zobaczyć drobną faunę wodną zamieszkującą Dolinę Narwi. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie oraz z Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy. Uczestnicy szkolenia obdarowani zostali upominkami ufundowanymi przez firmę Aquael. Uczniowie z Gimnazjum w Piątnicy otrzymali akwarium wraz z osprzętem gotowe do urządzenia w klasie, natomiast uczniowie ze Szkoły w Drozdowie atlas ryb akwariowych.

    W sobotę, ósmego października, odbyły się prelekcje na temat akwarystyki oraz terrarystyki przeprowadzone przez naukowców, hodowców oraz pasjonatów. Pierwsze wystąpienie na temat wybranych inwazyjnych gatunków ryb w Polsce wygłosił Roman Pawlak z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Maja Karolewska i Dorota Marcinek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie scharakteryzowały gatunek australijskiego raka (Cherax quadricarinatus) oraz omówiły jego globalne znaczenie. Marcin Reniec z firmy Tropical zaprezentował nową linię produkcyjną pokarmów Tropical Soft Line oraz innowacyjne pokarmy akwarystyczne Super Premium.
W przerwie między prelekcjami odbyła się wyprawa w Dolinę Narwi. Główną jej atrakcją był rejs gondolą po Narwi, w czasie którego przybyli goście mogli poznać walory przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe naszego regionu. Andrzej Skarzyński, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Łomżyńska”, omówił historię Łomży i okolic, natomiast Adam Karwowski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) opowiedział o faunie zamieszkującej Dolinę Narwi. Uczestnicy wyprawy zwiedzili ponadto Muzeum Północno-Mazowieckie oraz Katedrę św. Michała Archanioła w Łomży.

    Po wyprawie odbyły się kolejne prelekcje. Maciej Kościuk (Aquarius) omówił rodzinę ryb Polypteridae i przedstawił warunki utrzymywania wielopłetwców w akwariach. Błażej Berner (Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów) wygłosił prelekcję na temat ptaszników.
W niedzielę, dziewiątego października również odbyły się ciekawe wykłady. Andrzej Nowicki (Superdiscus, Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów) wygłosił prelekcję na temat dyskowców dzikich i hodowlanych. Następnie Krzysztof Kazuń (Towarzystwo Naukowe Branży Zoologicznej „Animalian”) opowiedział o zabiegach pielęgnacyjnych mających wpływ na dobrostan zdrowotny ryb. Jako kolejny prelegent głos zabrał Krzysztof Tomaszewski, który opowiedział o drapieżnych gatunkach ryb hodowanych w akwariach. Ostatnią prelekcję wygłosił Piotr Mikuła z Wytwórni Preparatów Zoolek, który opowiedział o nowych usługach analitycznych wody świadczonych przez firmę. Kolejną atrakcją Dni Akwarystyki był konkurs wiedzy akwarystycznej. Jego laureaci obdarowani zostali produktami pięciu firm z branży akwarystycznej: Aquael, Tropical, Zoolek, Juwel, Badis. Ponadto odbył się finał II etapu konkursu plastycznego „Kolorowy Świat w Akwarium”. Muzeum Przyrody w Drozdowie było jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.

    „VIII Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna, podczas której uczestnicy spotkania prezentowali ryby, pająki, skorpiony i inne zwierzęta. Forum Arowana.pl zaprezentowało zbiornik z arowanami, płaszczkami i kąsaczami z dorzecza Amazonki. Anna Malinowska (Ekologiczny Rybny Kwadrat Akwarystyczny) zaaranżowała akwarium biotopowe odzwierciedlające środowisko naturalne Narwicy – starorzecza Narwi. Forum akwarystyczne akwariumonline.pl zaprezentowało kolcobrzuchy karłowate, murenę oraz ryby jajożyworodne. Błażej Berner (Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów) zaaranżował wystawę z terrariami w których podziwiać można było różne gatunki ptaszników. Magdalena Nikiel przygotowała stoisko, na którym znajdowały się egzotyczne pająki, owady oraz skorpiony. Forum Channidae.pl wystawiło biotopowe zbiorniki z azjatyckimi wężogłowami. Krzysztof Raczkowski (Aquarak) zaprezentował akwarium z kąsaczami afrykańskimi. Na wystawie czasowej znajdowało się także stoisko pt. "Miodowe Królestwo" zaaranżowane przez Martę Kacprzak, na którym pokazane były wyroby związane z miodem i pszczelarstwem.

    Muzeum Przyrody w Drozdowie na VIII edycji Dni Akwarystyki gościło liczne grono akwarystów i miłośników przyrody z różnych regionów naszego kraju. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni wyższych, stowarzyszeń i forów akwarystycznych oraz firm z branży akwarystycznej. Muzeum również uczestniczy w tego rodzaju imprezach akwarystycznych organizowanych w Polsce i zagranicą.

    Pierwszą z nich była I edycja konkursu plastycznego „Kolorowy Świat w Akwarium”. Zorganizowany on został przez Zespół Szkół Integracyjnych nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Ogólnopolskie Forum Akwarystyczne AkwariumOnline – sekcja Akwariusze. Konkurs swoim zasięgiem objął wszystkie przedszkola i szkoły znajdujące się na terenie województwa podlaskiego. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom odbyło się 14 maja bieżącego roku w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

    Muzeum uczestniczyło po raz kolejny w Warszawskich Dniach Akwarystki organizowanych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, które odbyły się 21 i 22 maja bieżącego roku. W czasie imprezy Adam Karwowski zaprezentował dwa akwaria z rybami afrykańskimi. W pierwszym zbiorniku podziwiać można było pyszczaki z jeziora Wiktorii, natomiast w drugim ryby zamieszkujące rzeki środkowo-zachodniej Afryki tj. wielopłetwiec senegalski, świecik kongolański, barwniak czerwonobrzuchy.

    Nasza placówka kilkukrotnie brała też czynny udział w Śląskim Weekendzie Akwarystycznym w Katowicach. Tegoroczna edycja śląskiej imprezy odbyła się w dniach 11 i 12 czerwca. Muzeum aktywnie współpracuje z Górnośląskim Stowarzyszeniem Akwarystów w zakresie wymiany doświadczeń, wygłaszania prelekcji oraz szeroko rozumianych działań edukacyjnych. Przedstawiciele Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów uczestniczyli niemal we wszystkich edycjach Ogólnopolskich Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

    Adam Karwowski jako reprezentant Muzeum uczestniczył w spotkaniu akwarystów pod nazwą „Akva Expo 2016 Rychnov nad Kněžnou”. Jest to najbardziej znana wśród czeskich akwarystów impeza o randze międzynarodowej. Oprócz gospodarzy uczestniczą w niej akwaryści z Polski, Słowacji oraz Niemiec. Organizatorzy „Akva Expo 2016 Rychnov nad Kněžnou” zostali zaproszeni do odwiedzin naszej placówki oraz uczestnictwa w przyszłorocznych Dniach Akwarystyki.

 logo 175  lot2

 Sponsorzy:

 HexaBanki Piatnicaherb Tropical logo Badis logo eheim mp jager EHEIM H80mm frPodeste 1111 juwel logo JUA Logo 2013 4C zoolek logo 2012 logo aquael SEKACZ logo logo lepkowscy osm logo logo piek akwa mania  DANTEX logo

Patronat medialny:

Akwarium1 Zoo biznesakwarium lnfo GKt RN lomzynskie24

 Fotorelacja:

001 Kopiowanie 002 Kopiowanie 003 Kopiowanie 004 Kopiowanie 005 Kopiowanie 006 Kopiowanie 007 Kopiowanie 008 Kopiowanie 009 Kopiowanie 10 Kopiowanie 11 Kopiowanie 12 Kopiowanie 13 Kopiowanie 14 Kopiowanie 15 Kopiowanie 16 Kopiowanie 17 Kopiowanie 18 Kopiowanie 19 Kopiowanie 20 Kopiowanie 21 Kopiowanie 22 Kopiowanie 23 Kopiowanie 23a Kopiowanie 24 Kopiowanie 25 Kopiowanie 26 Kopiowanie 27 Kopiowanie 28 Kopiowanie 29 Kopiowanie 30 Kopiowanie 31 Kopiowanie 32 Kopiowanie 33 Kopiowanie 34 Kopiowanie 35 Kopiowanie 36 Kopiowanie 37 Kopiowanie 38 Kopiowanie

 

Additional information