„VIII Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum w Przyrody w Drozdowie” odbyły się w dniach od 7 do 9 października 2016 roku. Pierwszego dnia zorganizowane zostało szkolenie akwarystyczne dla dzieci i młodzieży. Przeprowadzili je pracownicy merytoryczni Muzeum: Teresa Grużewska i Adam Karwowski oraz członkowie „Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej Animalian”: Krzysztof Kazuń i Roman Pawlak. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z opieką nad akwarium. W czasie szkolenia przeprowadzony został pokaz zakładania akwarium słodkowodnego. Odbyły się zajęcia praktyczne z użyciem lup i mikroskopów w czasie których dzieci mogły zobaczyć drobną faunę wodną zamieszkującą Dolinę Narwi. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie oraz z Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy. Uczestnicy szkolenia obdarowani zostali upominkami ufundowanymi przez firmę Aquael. Uczniowie z Gimnazjum w Piątnicy otrzymali akwarium wraz z osprzętem gotowe do urządzenia w klasie, natomiast uczniowie ze Szkoły w Drozdowie atlas ryb akwariowych.
W sobotę, ósmego października, odbyły się prelekcje na temat akwarystyki oraz terrarystyki przeprowadzone przez naukowców, hodowców oraz pasjonatów. Pierwsze wystąpienie na temat wybranych inwazyjnych gatunków ryb w Polsce wygłosił Roman Pawlak z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Maja Karolewska i Dorota Marcinek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie scharakteryzowały gatunek australijskiego raka (Cherax quadricarinatus) oraz omówiły jego globalne znaczenie. Marcin Reniec z firmy Tropical zaprezentował nową linię produkcyjną pokarmów Tropical Soft Line oraz innowacyjne pokarmy akwarystyczne Super Premium.
W przerwie między prelekcjami odbyła się wyprawa w Dolinę Narwi. Główną jej atrakcją był rejs gondolą po Narwi, w czasie którego przybyli goście mogli poznać walory przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe naszego regionu. Andrzej Skarzyński, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Łomżyńska”, omówił historię Łomży i okolic, natomiast Adam Karwowski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) opowiedział o faunie zamieszkującej Dolinę Narwi. Uczestnicy wyprawy zwiedzili ponadto Muzeum Północno-Mazowieckie oraz Katedrę św. Michała Archanioła w Łomży.
Po wyprawie odbyły się kolejne prelekcje. Maciej Kościuk (Aquarius) omówił rodzinę ryb Polypteridae i przedstawił warunki utrzymywania wielopłetwców w akwariach. Błażej Berner (Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów) wygłosił prelekcję na temat ptaszników.
W niedzielę, dziewiątego października również odbyły się ciekawe wykłady. Andrzej Nowicki (Superdiscus, Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów) wygłosił prelekcję na temat dyskowców dzikich i hodowlanych. Następnie Krzysztof Kazuń (Towarzystwo Naukowe Branży Zoologicznej „Animalian”) opowiedział o zabiegach pielęgnacyjnych mających wpływ na dobrostan zdrowotny ryb. Jako kolejny prelegent głos zabrał Krzysztof Tomaszewski, który opowiedział o drapieżnych gatunkach ryb hodowanych w akwariach. Ostatnią prelekcję wygłosił Piotr Mikuła z Wytwórni Preparatów Zoolek, który opowiedział o nowych usługach analitycznych wody świadczonych przez firmę. Kolejną atrakcją Dni Akwarystyki był konkurs wiedzy akwarystycznej. Jego laureaci obdarowani zostali produktami pięciu firm z branży akwarystycznej: Aquael, Tropical, Zoolek, Juwel, Badis. Ponadto odbył się finał II etapu konkursu plastycznego „Kolorowy Świat w Akwarium”. Muzeum Przyrody w Drozdowie było jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.
„VIII Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna, podczas której uczestnicy spotkania prezentowali ryby, pająki, skorpiony i inne zwierzęta. Forum Arowana.pl zaprezentowało zbiornik z arowanami, płaszczkami i kąsaczami z dorzecza Amazonki. Anna Malinowska (Ekologiczny Rybny Kwadrat Akwarystyczny) zaaranżowała akwarium biotopowe odzwierciedlające środowisko naturalne Narwicy – starorzecza Narwi. Forum akwarystyczne akwariumonline.pl zaprezentowało kolcobrzuchy karłowate, murenę oraz ryby jajożyworodne. Błażej Berner (Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów) zaaranżował wystawę z terrariami w których podziwiać można było różne gatunki ptaszników. Magdalena Nikiel przygotowała stoisko, na którym znajdowały się egzotyczne pająki, owady oraz skorpiony. Forum Channidae.pl wystawiło biotopowe zbiorniki z azjatyckimi wężogłowami. Krzysztof Raczkowski (Aquarak) zaprezentował akwarium z kąsaczami afrykańskimi. Na wystawie czasowej znajdowało się także stoisko pt. "Miodowe Królestwo" zaaranżowane przez Martę Kacprzak, na którym pokazane były wyroby związane z miodem i pszczelarstwem.
Muzeum Przyrody w Drozdowie na VIII edycji Dni Akwarystyki gościło liczne grono akwarystów i miłośników przyrody z różnych regionów naszego kraju. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni wyższych, stowarzyszeń i forów akwarystycznych oraz firm z branży akwarystycznej. Muzeum również uczestniczy w tego rodzaju imprezach akwarystycznych organizowanych w Polsce i zagranicą.
Pierwszą z nich była I edycja konkursu plastycznego „Kolorowy Świat w Akwarium”. Zorganizowany on został przez Zespół Szkół Integracyjnych nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Ogólnopolskie Forum Akwarystyczne AkwariumOnline – sekcja Akwariusze. Konkurs swoim zasięgiem objął wszystkie przedszkola i szkoły znajdujące się na terenie województwa podlaskiego. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom odbyło się 14 maja bieżącego roku w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Muzeum uczestniczyło po raz kolejny w Warszawskich Dniach Akwarystki organizowanych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, które odbyły się 21 i 22 maja bieżącego roku. W czasie imprezy Adam Karwowski zaprezentował dwa akwaria z rybami afrykańskimi. W pierwszym zbiorniku podziwiać można było pyszczaki z jeziora Wiktorii, natomiast w drugim ryby zamieszkujące rzeki środkowo-zachodniej Afryki tj. wielopłetwiec senegalski, świecik kongolański, barwniak czerwonobrzuchy.
Nasza placówka kilkukrotnie brała też czynny udział w Śląskim Weekendzie Akwarystycznym w Katowicach. Tegoroczna edycja śląskiej imprezy odbyła się w dniach 11 i 12 czerwca. Muzeum aktywnie współpracuje z Górnośląskim Stowarzyszeniem Akwarystów w zakresie wymiany doświadczeń, wygłaszania prelekcji oraz szeroko rozumianych działań edukacyjnych. Przedstawiciele Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów uczestniczyli niemal we wszystkich edycjach Ogólnopolskich Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Adam Karwowski jako reprezentant Muzeum uczestniczył w spotkaniu akwarystów pod nazwą „Akva Expo 2016 Rychnov nad Kněžnou”. Jest to najbardziej znana wśród czeskich akwarystów impeza o randze międzynarodowej. Oprócz gospodarzy uczestniczą w niej akwaryści z Polski, Słowacji oraz Niemiec. Organizatorzy „Akva Expo 2016 Rychnov nad Kněžnou” zostali zaproszeni do odwiedzin naszej placówki oraz uczestnictwa w przyszłorocznych Dniach Akwarystyki.
Sponsorzy:
Patronat medialny:
Fotorelacja: