MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

031Dziewiąta edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyła się 23 i 24 września bieżącego roku. Wzorem lat ubiegłych interesujące prelekcje wygłosili naukowcy, którzy reprezentują uczelnie wyższe leżące na terenie naszego kraju, jak pasjonaci akwarystyki.
W sobotę przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wygłosili kilka wykładów na temat inwazyjnych gatunków ryb żyjących w polskich wodach. Jako pierwszy głos zabrał dr Witold Strużyński, który omówił Trawiankę – gatunek zawleczony do naszego kraju z Azji Wschodniej. Dorota Marcinek wygłosiła prelekcję na temat Czebaczka amurskiego, który stanowi duże zagrożenie dla rodzimych gatunków ryb. Stanisław Cukier przybliżył tematykę hodowli przekopnic w akwariach.


W przerwie między prelekcjami odbyła się wyprawa terenowa w Dolinę Narwi. Uczestnicy Dni Akwarystyki podczas rejsu gondolą po Narwi zapoznali się walorami przyrodniczymi naszego regionu. Przybyli goście zwiedzili również Muzeum Forteczne w Piątnicy oraz fortyfikacje carskie z końca XIX wieku.
Po wyprawie wygłoszone zostały kolejne prelekcje. Dr Roman Pawlak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) omówił kolejny gatunek inwazyjny występujący w polskich wodach jakim jest babka rurkonosa. Dr Paweł Czapczyk (Magazyn Akwarium) wygłosił prelekcję na temat różnych gatunków piranii zamieszkujących rzeki Ameryki Południowej. Ostatni wykład autorstwa Krzysztofa Tomaszewskiego (Oya.pl) dotyczył hodowli pielęgnic w akwariach oraz odpowiednim doborze zbiorników dla tych ryb.
Wieczorem w parku muzealnym odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku dla uczestników Dni Akwarystyki. Jednym z elementów spotkania były warsztaty muzyczne przeprowadzone przez kapelę ludową „Miód na Serce”. W czasie zajęć pod fachowym okiem muzyków goście mogli tańczyć, śpiewać, czy uczyć się gry na ludowych instrumentach muzycznych.
W niedziele odbyły się kolejne prelekcje. Rafał Maciaszek (SGGW w Warszawie) omówił historię powstawania ras i odmian barwnych krewetek karłowatych. Aleksander Stefaniak (Sklep Gruba Ryba w Lublinie) wygłosił referat na temat utrzymania, hodowli oraz rozmnażania zbrojników. Anna Koszewnik (Instytut Biologii, Uniwersytet w w Białymstoku) zaprezentowała wystawę pt. „Akwaria biotopowe pięciu kontynentów” zwaną „Wieżowcem akwarystycznym”, która mieści się w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Dr Krzysztof Kazuń (Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie) wygłosił prelekcję na temat stymulacji odporności u ryb akwariowych. Damian Pogodziński (Instytut Biologii UwB) wygłosił wykład na temat zwierząt trujących i jadowitych występujących w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Prelegent opowiedział też o dynamice migracji płazów na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. W godzinach popołudniowych odbył się konkurs wiedzy akwarystycznej. Jego laureaci obdarowani zostali nagrodami ufundowanymi przez cztery firmy z branży zoologicznej: Tropical, Aquael, Zoolek, Juwel. Ponadto Andrzej Nowicki (Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów) wręczył zwycięzcom konkursu książki o dyskowcach własnego autorstwa.
Jak co roku „IX Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna. Forum arowana.pl zaprezentowało stoisko z płaszczkami słodkowodnymi, wielopłetwcami i wężogłowami. Przedstawiciele Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku przygotowali wystawę z gadami, skorpionami, pająkami oraz wijami. Forum akwariumonline.pl wystawiło zbiornik ze ślimakami mięsożernymi – Clea helena. Sekcja Akwariuszy z tegoż forum forum zaprezentowało akwaria, w których podziwiać można było neony, kiryśniki, brzanki oraz pielęgnice. Maria i Andrzej Kociłokowscy (akwa-mania.mud.pl) pokazali formikarium z mrówkami. Przedstawiciele forum channidae.pl zaprezentowali zbiornik z wężogłowami. Anna Malinowska (Rybny Ekologiczny Kwadrat Akwarystyczny) zaaranżowała stoisko z inwazyjnymi gatunkami ryb tj.: Czebaczek amurski, czy Karaś srebrzysty. Dr Roman Pawlak (UMK w Toruniu) zaprezentował kolejny gatunek inwazyjny – Babkę rurkonosą, o którym udzielił wielu interesujących informacji. Na wystawie czasowej znalazło się także stoisko Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Łomżyńska”, gdzie można było nabyć materiały promocyjne na temat walorów przyrodniczych naszego regionu. Ponadto na stoisku sklepu internetowego Oya.pl można było zapoznać się z ofertą produktów firmy akwarystycznej OASE.
Muzeum Przyrody w Drozdowie na IX edycji Dni Akwarystyki gościło liczne grono akwarystów i miłośników przyrody z różnych regionów naszego kraju. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni wyższych, stowarzyszeń i forów akwarystycznych oraz firm z branży akwarystycznej. Nasza placówka również uczestniczy w tego rodzaju imprezach akwarystycznych organizowanych w Polsce.
Kolejna, X jubileuszowa edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędzie się za rok!

Zapraszamy!

SPONSORZY:

Piatnicaherb HexaBanki Tropical logo logo aquaelzoolek logo 2012 juwel logo logo lepkowscy logo piek SEKACZ logo  osm logo DANTEX logo  lot2 

 

PATRONAT MEDIALNY:

akwa mania Akwarium1  akwarium lnfo  ao  akwariusze logo logo RN  wzasiegu logo  radio eska   Akadera logo indeks logo 175 

 

Fotorelacja:

001 002 003 004 005 006 007 008 009 010 011 012 013 014 015 016 017 018 019 020 021 022 023 024 025 026 027 028 029 030 031 032

 

 

Additional information