MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

10Aqua

Dziesiąta edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyła się 20 i 21 października bieżącego roku. Podczas imprezy interesujące prelekcje wygłosili naukowcy, którzy reprezentują uczelnie wyższe leżące na terenie naszego kraju, hodowcy oraz pasjonaci akwarystyki.

W sobotę można było wysłuchać kilku ciekawych wykładów na temat ryb. Pierwsza prelekcja autorstwa dr Romana Pawlaka dotyczyła pielęgnic z jeziora Malawi i ich specjalizacji pokarmowych. Podczas drugiego wystąpienia Robert Kiercul zaprezentował projekt dotyczący współpracy Sekcji Akwariuszy z dziećmi i młodzieżą w ramach promocji i rozwoju akwarystyki w placówkach oświatowo-wychowawczych leżących na terenie naszego kraju. Uczniowie z trzech szkół podstawowych leżących na terenie Białegostoku zaprezentowali urządzone przez siebie akwaria, które były wyeksponowane w czasie odbywających się Dni Akwarystyki w Drozdowie.

Uczestnicy Dni Akwarystyki odbyli wycieczkę do Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie. Podczas wyprawy zapoznali się z walorami przyrodniczymi i historycznymi naszego regionu. Wysłuchali wielu ciekawych opowieści na temat Kurpiowszczyzny oraz północno-wschodniego Mazowsza.

Po wycieczce wygłoszone zostały kolejne prelekcje. Rafał Maciaszek oraz Dorota Marcinek (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) omówili gatunek inwazyjny małża występujący w polskich wodach jakim jest szczeżuja chińska. Andrzej Nowicki (Superdiscus) wygłosił prelekcję na temat projektu Inspir dotyczącego współpracy transgranicznej akwarystów polskich, czeskich i nienieckich.

W godzinach popołudniowych odbył się konkurs wiedzy akwarystycznej. Nagrody konkursowe ufundowały firmy z branży zoologicznej. Uczestnicy konkursu hojnie obdarowani zostali urządzeniami i preparatami akwarystycznymi tj. filtry, grzałki, napowietrzacze, pokarmy, nawozy, witaminy, testy.

Wieczorem w parku muzealnym odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku. Jednym z jego elementów były warsztaty muzyczne przeprowadzone przez kapelę ludową „Miód na Serce”. W czasie zajęć pod fachowym okiem muzyków goście mogli tańczyć, śpiewać, czy uczyć się gry na ludowych instrumentach muzycznych.

W niedziele odbyły się kolejne prelekcje. Rafał Maciaszek (SGGW w Warszawie) omówił środowisko naturalne oraz warunki hodowlane krewetek Caridina cf. Cantonensis, opowiedział także o swojej wyprawie do Chin i o hodowli zwierząt akwariowych w tym kraju. Dorota Marcinek (Międzywydziałowe Koło Biologów SGGW w Warszawie) wygłosiła referat na temat słodkowodnych krewetek z rodzaju Atyaephyra występujących w zlewni Morza Adriatyckiego. Dr Paweł Czapczyk (Magazyn Akwarium) przedstawił różne gatunki drzewołazów występujące w Ameryce Południowej. Krzysztof Tomaszewski (OYA.pl) wygłosił prelekcję na temat swojej wyprawy do Peru oraz o przeżytych przez siebie przygodach ichtiologicznych w dorzeczu Amazonki. Marcin Reniec i Rafał Szuplewski (TROPICAL Tadeusz Ogrodnik) zaprezentowali nowe pokarmy akwariowe produkowane przez firmę – Gel Formula. Marcin Rydzewski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) opowiedział o swojej wizycie w bostońskim oceanarium

Jak co roku „X Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki w Muzeum Przyrod w Drozdowie” towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna. Forum Arowana.pl zaprezentowało stoisko z arowanami i płaszczkami słodkowodnymi. Lódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów przygotowało wystawę z rybami, płazami i pająkami. Forum Akwariumonline.pl wystawiło zbiornik z rybami geophagus altrifons oraz sturisoma aureum. Sekcja Akwariuszy oraz uczniowie z białostockich szkół zaaranżowali akwaria, w których podziwiać można było neony, pielęgniczki, zbrojniki oraz razbory. Przedstawiciele Oceaniki zaprezentowali akwaria morskie z rybami i bezkręgowcami. Jacek Jędrzejczak zaaranżował zbiornik z pyszczakami hełmiastymi. Forum Wawarium przygotowało stoisko z akwarium w stylu retro, starymi czasopismami oraz sprzętem akwariowym. Sklep Kameleon z Białegostoku zaprezentował zbiornik z aksolotlami meksykańskimi. Leszek Boczkowski wystawił wężogłowy oraz raki pręgowate. Tomasz Janik (Sklep Green Art) zaprezentował terrarium z tropikalną florą i fauną. Podczas czasowej wystawy akwarystyczno-terrarystycznej zapoznać się można było z ofertą produktów firm z branży akwarystycznej: Tropical i Fluwal.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się imprezy towarzyszące tegorocznym Dniom Akwarystyki: wystawa znaczków pocztowych o tematyce ichtiologicznej własności Janusza Dębskiego, retrospektywna wystawa fotograficzna z minionych dziewięciu edycji oraz wystawa malarska o tematyce ichtiologicznej autorstwa Justyny Kryszpin-Żmudy.

Muzeum Przyrody w Drozdowie podczas X edycji Dni Akwarystyki gościło liczne grono akwarystów i miłośników przyrody z różnych regionów naszego kraju. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni wyższych, stowarzyszeń i forów akwarystycznych oraz firm z branży akwarystycznej. Nasza placówka również uczestniczy w tego rodzaju imprezach akwarystycznych organizowanych w Polsce.

Kolejna, XI jubileuszowa edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędzie się we wrześniu przyszłego roku.

Zapraszamy!


 

SPONSORZY:

HexaBanki   JUA Logo 2013 4C Piatnicaherb juwel logo   Tropical logo   zoolek logo 2012  logo aquael fluwal logo  logo piek  logo lepkowscy  sekacz logo  badis logo  ikola logo    osm logo PLANTIS logo  eheim logo


PATRONAT MEDIALNY:

 

magazynakwarium logo  akwa mania logo  Akwariusze  Smorenka bez   arowana baner big 2  Akwarium Online   akwa mania 


GALERIA ZDJĘĆ:


 001 002 003 004 005 006 007 008 010 011 012 013 014 015 016 017 019 020 021 022 023 024 025 026 027 028 029 030 031 032 033 034 036 037 038 039 039a 040 041 044 045 046 047 048 050

 

Additional information