Dziesiąta edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyła się 20 i 21 października bieżącego roku. Podczas imprezy interesujące prelekcje wygłosili naukowcy, którzy reprezentują uczelnie wyższe leżące na terenie naszego kraju, hodowcy oraz pasjonaci akwarystyki.
W sobotę można było wysłuchać kilku ciekawych wykładów na temat ryb. Pierwsza prelekcja autorstwa dr Romana Pawlaka dotyczyła pielęgnic z jeziora Malawi i ich specjalizacji pokarmowych. Podczas drugiego wystąpienia Robert Kiercul zaprezentował projekt dotyczący współpracy Sekcji Akwariuszy z dziećmi i młodzieżą w ramach promocji i rozwoju akwarystyki w placówkach oświatowo-wychowawczych leżących na terenie naszego kraju. Uczniowie z trzech szkół podstawowych leżących na terenie Białegostoku zaprezentowali urządzone przez siebie akwaria, które były wyeksponowane w czasie odbywających się Dni Akwarystyki w Drozdowie.
Uczestnicy Dni Akwarystyki odbyli wycieczkę do Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie. Podczas wyprawy zapoznali się z walorami przyrodniczymi i historycznymi naszego regionu. Wysłuchali wielu ciekawych opowieści na temat Kurpiowszczyzny oraz północno-wschodniego Mazowsza.
Po wycieczce wygłoszone zostały kolejne prelekcje. Rafał Maciaszek oraz Dorota Marcinek (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) omówili gatunek inwazyjny małża występujący w polskich wodach jakim jest szczeżuja chińska. Andrzej Nowicki (Superdiscus) wygłosił prelekcję na temat projektu Inspir dotyczącego współpracy transgranicznej akwarystów polskich, czeskich i nienieckich.
W godzinach popołudniowych odbył się konkurs wiedzy akwarystycznej. Nagrody konkursowe ufundowały firmy z branży zoologicznej. Uczestnicy konkursu hojnie obdarowani zostali urządzeniami i preparatami akwarystycznymi tj. filtry, grzałki, napowietrzacze, pokarmy, nawozy, witaminy, testy.
Wieczorem w parku muzealnym odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku. Jednym z jego elementów były warsztaty muzyczne przeprowadzone przez kapelę ludową „Miód na Serce”. W czasie zajęć pod fachowym okiem muzyków goście mogli tańczyć, śpiewać, czy uczyć się gry na ludowych instrumentach muzycznych.
W niedziele odbyły się kolejne prelekcje. Rafał Maciaszek (SGGW w Warszawie) omówił środowisko naturalne oraz warunki hodowlane krewetek Caridina cf. Cantonensis, opowiedział także o swojej wyprawie do Chin i o hodowli zwierząt akwariowych w tym kraju. Dorota Marcinek (Międzywydziałowe Koło Biologów SGGW w Warszawie) wygłosiła referat na temat słodkowodnych krewetek z rodzaju Atyaephyra występujących w zlewni Morza Adriatyckiego. Dr Paweł Czapczyk (Magazyn Akwarium) przedstawił różne gatunki drzewołazów występujące w Ameryce Południowej. Krzysztof Tomaszewski (OYA.pl) wygłosił prelekcję na temat swojej wyprawy do Peru oraz o przeżytych przez siebie przygodach ichtiologicznych w dorzeczu Amazonki. Marcin Reniec i Rafał Szuplewski (TROPICAL Tadeusz Ogrodnik) zaprezentowali nowe pokarmy akwariowe produkowane przez firmę – Gel Formula. Marcin Rydzewski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) opowiedział o swojej wizycie w bostońskim oceanarium
Jak co roku „X Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki w Muzeum Przyrod w Drozdowie” towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna. Forum Arowana.pl zaprezentowało stoisko z arowanami i płaszczkami słodkowodnymi. Lódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów przygotowało wystawę z rybami, płazami i pająkami. Forum Akwariumonline.pl wystawiło zbiornik z rybami geophagus altrifons oraz sturisoma aureum. Sekcja Akwariuszy oraz uczniowie z białostockich szkół zaaranżowali akwaria, w których podziwiać można było neony, pielęgniczki, zbrojniki oraz razbory. Przedstawiciele Oceaniki zaprezentowali akwaria morskie z rybami i bezkręgowcami. Jacek Jędrzejczak zaaranżował zbiornik z pyszczakami hełmiastymi. Forum Wawarium przygotowało stoisko z akwarium w stylu retro, starymi czasopismami oraz sprzętem akwariowym. Sklep Kameleon z Białegostoku zaprezentował zbiornik z aksolotlami meksykańskimi. Leszek Boczkowski wystawił wężogłowy oraz raki pręgowate. Tomasz Janik (Sklep Green Art) zaprezentował terrarium z tropikalną florą i fauną. Podczas czasowej wystawy akwarystyczno-terrarystycznej zapoznać się można było z ofertą produktów firm z branży akwarystycznej: Tropical i Fluwal.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się imprezy towarzyszące tegorocznym Dniom Akwarystyki: wystawa znaczków pocztowych o tematyce ichtiologicznej własności Janusza Dębskiego, retrospektywna wystawa fotograficzna z minionych dziewięciu edycji oraz wystawa malarska o tematyce ichtiologicznej autorstwa Justyny Kryszpin-Żmudy.
Muzeum Przyrody w Drozdowie podczas X edycji Dni Akwarystyki gościło liczne grono akwarystów i miłośników przyrody z różnych regionów naszego kraju. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni wyższych, stowarzyszeń i forów akwarystycznych oraz firm z branży akwarystycznej. Nasza placówka również uczestniczy w tego rodzaju imprezach akwarystycznych organizowanych w Polsce.
Kolejna, XI jubileuszowa edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędzie się we wrześniu przyszłego roku.
Zapraszamy!
SPONSORZY:
PATRONAT MEDIALNY:
GALERIA ZDJĘĆ: