MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu


100 9051Rok Lutosławskiego w Muzeum Przyrody w Drozdowie rozpoczęty! Koncert Kwartetu Alla Breve zatytułowany „Ludowe inspiracje” jaki odbył się w sobotę 19 stycznia, był pierwszym wydarzeniem, niejako preludium, w szeregu przedsięwzięć (cykl koncertów i konferencja) jakie Muzeum przygotowało w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin tego wielkiego artysty i wielkiego Polaka.

 


Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Archacka otwierając spotkanie, przedstawiła plany Muzeum związane z Rokiem Lutosławskiego. Podkreśliła także związki kompozytora z Drozdowem. Powiedziała: „Cały świat muzyczny, i nie tylko, obchodzi 100. rocznicę urodzin tego – określanego mianem klasyka XX wieku – kompozytora, wywodzącego się stąd, z Drozdowa, dlatego nasze funkcjonujące w rodowej siedzibie Lutosławskich muzeum stara się godnie i z sercem zorganizować Rok mu poświęcony.”
Motywem przewodnim sobotniego koncertu były fascynacje Witolda Lutosławskiego muzyką ludową. Kwartet Alla Breve wykonał kilkanaście utworów muzycznych, w których ludowość i folklor, przeplatały się z oryginalną rytmiką i tonem nadanym przez Lutosławskiego. Repertuar  obejmował między innymi: „Bukoliki”, „Ptasie plotki” czy „Melodie ludowe”: „Ach, mój Jasieńku”,  „Hej, od Krakowa jadę”, „Jest drożyna jest”, „Pastereczka”. Akcentami kończącymi koncert były dwa utwory przypominające o mniej znanym wątku w życiu kompozytora, kiedy pod pseudonimem Derwid tworzył utwory z gatunku muzyki popularnej. Wiele z nich stało się znanymi przebojami. Wśród nich były zaprezentowane publiczności „Miłość i świat” oraz „Milczące serce”.
Kwartet Alla Breve wystąpił w składzie:
Jan Zugaj – skrzypce, słowo wiążące, kierownik artystyczny koncertu,
Katarzyna Janas- Dziewa – skrzypce,
Ewa Barczyk – wiolonczela,
Tatiana Baranowskaja – fortepian.
Podczas koncertu Jan Zugaj przedstawił historię pracy twórczej kompozytora oraz nakreślił wizję muzyki klasycznej według Lutosławskiego, przypominając jego największe osiągnięcia.
Po koncercie widzowie mogli zwiedzić prezentowaną w Muzeum wystawę poświęconą  kompozytorowi. Wystawa jest swoistą podróżą przez życie Witolda Lutosławskiego, wśród fotografii, dokumentów; od drozdowskiego dzieciństwa, przez wielkie tryumfy artystyczne.    
Uczestnikami koncertu w salonie dworu Lutosławskich byli mieszkańcy Łomży, Drozdowa i okolic, media oraz władze Powiatu Łomżyńskiego: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Łomżyński Adam Krzysztof Sowa.  
Starosta Łomżyński objął honorowy patronat nad koncertem oraz przyszłymi wydarzeniami związanymi z obchodami Roku Lutosławskiego w Muzeum Przyrody w Drozdowie.



Patronat medialny: portal 4lomza.pl, Radio NADZIEJA, Radio ESKA Łomża, Tygodnik Podlaski „Kontakty”.
 
  • 100_9046
  • 100_9051
  • 100_9059
  • 100_9063
  • 100_9065
  • 100_9067
  • 100_9068
  • 100_9070
  • 100_9079
  • 100_9082
  • 100_9088
  • 100_9095

Additional information