IMG 2554XII Wiosenny Zlot „Przed Palmową Niedzielą", który odbył się 19 marca 2016 r., przybrał w tym roku sympatyczną formę pikniku rodzinnego. Zorganizowany został przez Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Łomżyńskiego we współpracy z Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi.

Piknik rozpoczęły warsztaty wyplatania palm wielkanocnych pod kierunkiem twórczyni ludowej z Wąsosza dh. Jadwigi Solińskiej. Artystka, oprócz pokazania techniki wyplatania, opowiedziała o zwyczajach Wielkiego Tygodnia, zaśpiewała tradycyjne pieśni wielkanocne oraz recytowała swoje wiersze dedykowane dzieciom. Rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi wykonali tak ładne palmy, że następnego dnia mogły być one z powodzeniem poświęcone w kościele, podczas nabożeństwa Palmowej Niedzieli.

Kolejnymi warsztatami były ciekawe i twórcze zajęcia garncarskie prowadzone przez Adama Twardowskiego oraz Ewę Skłodowską. Dzieci i ich rodzice uczyli się pracy na kole garncarskim oraz wykonania ozdób z gliny bez koła z wykorzystaniem odcisków różnych roślin.

Po warsztatach regionalnych uczestnicy udali się do siedziby Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, gdzie dyrektor Parku, Mariusz Sachmaciński opowiadał o zwyczajach zwierząt mieszkających na tym terenie. Dzieci mogły dotykać eksponatów i próbować naśladować odgłosy zwierząt żyjących w okolicy Drozdowa. Na zakończenie wizyty każdy otrzymał pamiątki oraz foldery przyrodnicze.

Kolejnym punktem programu były zajęcia przyrodnicze prowadzone przez botanik, kustosz Muzeum, Teresę Grużewską. Bohaterem zajęć była ropucha szara, pożyteczne stworzenie naszych ogrodów i łąk. Uczestnicy mogli zobaczyć, dotknąć oraz wysłuchać niesamowitych historii z życia tego płaza. Ponadto każdy mógł obejrzeć przez mikroskop rośliny z najbliższego otoczenia: porosty z kory drzew, kwiaty wrzosu, płatki kwiatów, itp.

Ostatnim elementem pikniku było zwiedzanie Muzeum oraz wystawy czasowej o żurawiach. W opowieściach oprowadzających przeplatały się historie rodu Lutosławskich oraz osobliwości przyrodnicze terenów wokół Drozdowa.

Piknik rodzinny, w którym wzięły udział osoby z Łomży, Szczuczyna oraz Białegostoku, był okazją do wspólnego działania oraz poznawania historii i zwyczajów wielkanocnych naszego regionu. Mamy nadzieję, że taka forma przygotowań do Świąt Wielkanocnych, w gronie rodzinnym, będzie nadal kontynuowana.