MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

006Postać, idee oraz losy księdza Kazimierza Lutosławskiego były tematem sobotniego spotkania w Muzeum Przyrody w Drozdowie, 17 czerwca br. Tego dnia miała miejsce premiera najnowszego wydawnictwa drozdowskiego Muzeum oraz Fundacji Sztuk i Dialogu, a mowa o książce Tomasza Szymańskiego zatytułowanej „Ksiądz Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”. W salonie dworskim zgromadzili się mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej, goście z Białegostoku, Wrocławia, przedstawiciele duchowieństwa, oświaty, władz samorządowych, organizacji społecznych, harcerze i harcerki.

Autor - socjolog, pracownik naukowy Muzeum Przyrody w Drozdowie, przedstawił zarys tematyki książki oraz naszkicował życiorys jej bohatera - choć niespełna 44-letni to jednak bogaty, wielowątkowy, obfitujący w wydarzenia i rozmaite życiowe aktywności. Ksiądz Lutosławski szedł przez życie trzema drogami – jak mówi podtytuł książki - kapłana, wychowawcy i polityka. Na kartach książki znajdziemy m.in. historię narodzin jego powołania, nadzieje i wyzwania z jakimi mierzył się jako przedstawiciel pokolenia urodzonego i wychowywanego w niezwykle trudnym okresie po upadku powstania styczniowego, analizy jego ciekawych poglądów na temat społeczeństwa, polskiej historii, wiary i wychowania, a także opis jego aktywności politycznej jako księdza-parlamentarzysty. Słowem jest to pogłębiona analiza ukazująca wszystkie życiowe prace uwielbianego przez młodzież druha „Szarego”, bo oczywiście nie można pominąć tego, że Kazimierz Lutosławski zapisał się w rodzimej historii jako jeden z najważniejszych twórców polskiego harcerstwa, projektant słynnego harcerskiego krzyża.

Nie zabrakło pytań do autora i wspólnej dyskusji. Dzięki nim można było lepiej poznać i zrozumieć postać kapłana i społecznika z Drozdowa.

Spotkaniu towarzyszył koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie. W repertuarze znalazły się m.in. utwory bratanka bohatera książki, słynnego kompozytora – Witolda Lutosławskiego.

Logo Powiatu Lomzynskiego

Wydawnictwo dofinansowało Starostwo Powiatowe w Łomży

 

Książkę można nabyć w Muzeum Przyrody w Drozdowie, a także składając zamówienia telefonicznie (86 219 20 81) lub drogą e-mailową (na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 

Additional information