Z okazji 93. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Muzeum Przyrody w Drozdowie prezentuje wystawę historyczną „Drogi do Niepodległej”.
4 listopada, w przededniu Święta Niepodległości, w obecności władz samorządowych, przedstawicieli oświaty i młodzieży szkolnej, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy przez Starostę Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego oraz dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Annę Archacką. Swoją obecnością otwarcie wystawy zaszczycili m. in. poseł na Sejm RP pan Lech A. Kołakowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Drozdowie pani Irena Przybylak wraz z uczennicami i uczniami szkoły, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rakowie pan Bogdan Zalewski, właściciel hurtowni BTS w Łomży pan Bernard Szymański, Elżbieta Gosk - główny specjalista ds. oświaty, kultury, sportu w Wydziale Promocji, Rozwoju i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łomży.
Po ceremonii otwarcia goście oglądali wystawę słuchając komentarza historycznego adiunkta Muzeum Przyrody w Drozdowie Marcina Rydzewskiego.
Ideą przewodnią, która przyświecała Muzeum Przyrody w Drozdowie w organizowaniu wystawy była chęć pokazania walki Polaków o wolność, by kolejna Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę, wiązała się z interesującym przekazem wiedzy i popularyzacją historii.
„Drogi do Niepodległej” to wystawa próbująca pokazać ogrom poświęceń i działań jakie podejmowali Polacy w okresie od ostatnich dekad XIX wieku aż po początki pierwszych lat wolnej Polski, czyli „dróg” które doprowadziły do odrodzenia się państwa polskiego w listopadzie 1918 roku. Walka o wolność była bowiem - jak pokazuje wystawa - procesem, na który składał się czyn zbrojny, zabiegi dyplomatyczne, praca kształtowania postaw patriotycznych oraz dojrzałego myślenia o sprawach narodu, zaś proces ten tworzyły ważne osoby i związane z nimi środowiska patriotyczne, z najbardziej znanymi mężami stanu nadającymi ton polityce polskiej w pierwszej połowie wieku XX: Romanem Dmowskim i Józefem Piłsudskim.
Wystawa w przystępny, obrazowy sposób pokazuje proces odzyskiwania wolności po 123 latach niewoli. Znajdziemy tu fotografie, dokumenty, szkice i mapy uzupełnione m. in. barwnymi ilustracjami postaci i odznak wojskowych. Towarzyszy temu ekspozycja oryginalnych, autentycznych banknotów polskich będących w obiegu w pierwszych latach niepodległości, pochodzących z prywatnych zbiorów pracownika Muzeum Przyrody w Drozdowie Adama Karwowskiego.
Słowem jest to pasjonująca podróż w czasie, wśród przedmiotów, wydarzeń historycznych i wybitnych postaci do lat walki o wolność, świętowaną co roku 11 listopada.
Wystawa jest zorganizowana we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Wystawa jest otwarta do końca lutego 2012 roku.
Za wsparcie w realizacji wystawy dziękujemy sponsorom: Hurtowni Art. Elektrycznych Bernarda Szymańskiego BTS w Łomży oraz Cukierni Raffaello w Łomży.
Medialni patroni wystawy: Radio Eska Łomża, portal Super Łomża, tygodnik „Kontakty”, tygodnik „Głos Katolicki”.