MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

151016125641Fundacja Sztuk i Dialogu, Muzeum Przyrody w Drozdowie i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego zapraszają na wystawę poplenerową "Kultura łomżyńska pędzlem malowana".

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 października 2015 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wstęp wolny. Zapraszamy.

-Połowa sierpnia, żniwa, gorąc ogromna, żar z nieba się zlewa na ziemię, a do Drozdowa zjeżdża brać malarska. Większość artystów pamięta zeszłoroczne, nasze pierwsze, majowe spotkanie.

Teraz zieleń dojrzalsza, malarze obeznani z miejscem. Przychodzą żywe wspomnienia tamtej wiosennej aury, przemyśleń i doświadczeń duchowych.

Co opowiedzieć pędzlem i kolorem, by się nie powtórzyć?

Rozmowy, żarty, poszukiwania inspiracji i cisza – ta wewnętrzna i ta na zewnątrz nas – parkowa, łąkowa, polna, leśna. A w ciszy niektórzy słyszą delikatną muzykę - niedawne, lipcowe koncerty. I tak dane jest nam uczestniczyć w spotkaniu muz. Pełno ich w pałacu i w parku.

Słońce topi farbę na palecie. Lepiej pracuje się o świcie. Południowe godziny są jałowe twórczo. Tylko Anioł Pański przechodzi uliczkami, dróżkami, ociera czoło i pozdrawia.

A Pan Franciszek Lutosławski znów ubolewa, że w taki skwar nie może nas potraktować kuflem legendarnego piwa.

Drozdowo jest piękne, żywe, inspirujące, tajemnicze, fascynujące. Tematy malarskie niewyczerpane. Widzimy, że przez tych parę dni nie powiedzieliśmy wszystkiego.

Zbieramy więc siły na plener za rok.

                                                                                              Teresa Adamowska

Organizatorem Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego pt. Kultura łomżyńska pędzlem malowana - Drozdowo 2015 jest Fundacja Sztuk i Dialogu, Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Plener trwał od 10 do 16 sierpnia 2015 roku. Wzięli w nim udział twórcy z całej Polski.

Tegoroczny Plener bardzo dobrze zapamiętamy dzięki atrakcjom jakimi były ogniska integracyjne w parku Muzeum, liczenie nietoperzy i upał. Jak zwykle gościnne mury dworku Lutosławskich, piękne plenery, upalne lato stworzyły niezapomnianą przyjazną atmosferę dla pracy twórczej. Jej owoce prezentujemy na wystawie poplenerowej w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, wysiłek twórczy i mile wspólnie spędzony czas.

                                                                                       Z malarskim pozdrowieniem

                                                                            Justyna Kryszpin-Żmuda komisarz pleneru

 

Organizatorzy: Fundacja Sztuk i Dialogu, Muzeum Przyrody w Drozdowie, Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego.

Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Łomży

Sponsorzy: PHU Kurpiewski, PUH EL-KAM Michał Modzelewski

Additional information