MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

IMG 2497Niewiele jest ptaków o tak wytwornym wyglądzie: piękna, wyprostowana, wysmukła sylwetka o wysokości do 130 cm i rozpiętości skrzydeł ok. 240 cm. W tradycjach ludowych uważane są za zwiastuna wiosny – ich przyloty i charakterystyczne odgłosy (tzw. klangor) są zwiastunem czasu wiosennych zasiewów, jesienne odloty zaś sygnalizują koniec okresu zbiorów i nadchodzącą zimę.

Żurawie, bo o nich oczywiście mowa, są bohaterami najnowszej, otwartej w piątek 18 marca 2016 roku, wystawy w Muzeum Przyrody w Drozdowie zatytułowanej „Żurawie nie znają granic”. Ekspozycja powstała w Muzeum Przyrody w Olsztynie i dotychczas była prezentowana w wielu miejscach w kraju i zagranicą (m. in. Rosji, Niemczech czy Szwecji). Pokazuje życie żurawi, ich biologię lęgową, noclegowiska i żerowiska, a także główne problemy ochrony. Tworzy ją kilkadziesiąt barwnych fotogramów wykonanych przez uznanych fotografików-przyrodników: Waldemara Bzurę, Ryszarda Czerwińskiego, Ireneusza Dziugieła, Huberta Jasionowskiego oraz Grzegorza i Tomasza Kłosowskich. Każde zdjęcie ma swój niepowtarzalny urok, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, że ich wykonanie wymagało wielu starań i cierpliwości: długich oczekiwań, refleksu, wypraw na podmokłe tereny lęgowisk. Połowa zdjęć została wykonana na terenie Doliny Biebrzy.

Otwarciu wystawy towarzyszył barwny wykład Mariana Szymkiewicza – pasjonaty ornitologa, Kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie, zatytułowany „Żuraw zwyczajny Grus grus i inne żurawie świata”. Słuchacze dowiedzieli się z niego wielu ciekawych informacji na temat rozmaitych gatunków żurawi – tych spotykanych w Europie jak i na innych kontynentach, liczebności ich populacji, wędrówek, wzruszających dowodów silnych więzi rodzinnych.

W wernisażu wystawy uczestniczyli mieszkańcy Drozdowa i Łomży, przedstawiciele instytucji państwowych i mediów, a także nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Drozdowie.

Wystawa będzie prezentowana w Drozdowie do połowy czerwca bieżącego roku.

  • IMG_2492
  • IMG_2497
  • IMG_2506
  • IMG_2509
  • IMG_2522
  • IMG_2526
  • IMG_2536
  • zaproszenie

Additional information