MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

009Duet tworzą znakomici artyści z Francji: Philippe Villa i Anastasia Maximkina. Wykonują utwory od renesansu do muzyki XX z naciskiem na okres romantyzmu. Zespół regularnie koncertuje w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Rosji, Danii i obecnie po raz pierwszy w Polsce. Aby przybliżyć polskim melomanom twórczość nieznanego w naszym kraju kompozytora francuskiego - Antoine de L’hoyer i wykonać jego trio, “Duo Cantiga” zaprosiło do współpracy muzyka z Ełku - Wojciecha Popielarza.

PHILIPPE VILLA

Jest uważany za jednego z najbardziej błyskotliwych gitarzystów francuskich swojego pokolenia. Specjalizuje się w wykonawstwie repertuaru kompozytorów epoki romantyzmu, a jego misją jest przywracanie światowej kulturze dawnego – zapomnianego już często, repertuaru. Odtwarza też historyczne instrumenty,współpracując z lutnikami w celu budowy kopii zniszczonych bezpowrotnie modeli gitar, lutni, teorb i innych chordofonów. Jest częstym gościem festiwali w Wiedniu, Mediolanie, Esztergom, Weronie, Stambule, Moskwie… Krytycy komentują jego nagrania jako; “tryumf muzyki” “muzyka rzadkiej elegancji” “oryginalny talent”. W 2004 dał recital w paryskim Muzeum La Villette. Grał jako pierwszy współczesny gitarzysta na oryginalnych instrumentach “Lacote” sprzed 200 lat należących do mistrzów sztuki romantycznej: N. Paganiniego, H. Berlioza i N. Costa. Prowadzi kursy mistrzowskie w akademiach muzycznych w Warszawie, Poznaniu, Woroneżu, Wiedniu, Londynie. Juror niezliczonych konkursów krajowych i międzynarodowych.

Zainicjował i jest dyrektorem artystycznym dwóch międzynarodowych festiwali muzyki gitarowej: na Wyspie Re oraz w Sain-Michel en L’her.

ANASTASIA MAXIMKINA
Laureatka pierwszej nagrody na Międzynarodowym konkursie muzyki gitarowej na Wyspie Re we Francji. Sukces powtórzyła następnie na festiwalu w Chemniz w Niemczech. Studiowała w Instytucie sztuki Ippolitow-Ivanow w Moskwie u prof. Vadima Kuzniecowa. Koncertowała w wielu krajach Europy. Udziela się jako solistka i kameralistka w różnych składach instrumentalnych (np. projekt Tango z bandoneonistą).

W Muzeum wykonali m.in. utwory takich kompozytorów jak: G. Regondi, M. Giuliani, S. Rudniev, N. Coste, C. Franck, A. Ivanov-Kramskoi.

Wieczór barwnie prowadził współtworzący koncert muzyk, Wojciech Popielarz - nauczyciel gitary w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku, prezes Ełckiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

  • 001
  • 003
  • 004
  • 006a
  • 007
  • 008
  • 009
  • 015
  • 017
  • 019
 

Additional information