MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

IMG 6715Koncert zorganizowany w Muzeum przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, 23 lutego 2019 roku, wykonali:

MARIUSZ MONCZAK - skrzypce

MIKOŁAJ MONCZAK - skrzypce

WIKTOR SZYMAJDA - fortepian

Porywającą, karnawałową część koncertu poprzedziły wirtuozowsko wykonane utwory z elementami folkloru góralskiego Béli Bartóka, Karola Szymanowskiego, Petro Terpeliuka i Zoltána Kodály'ego. W tej części usłyszeliśmy też duet skrzypcowy, bowiem wraz ze swym znanym ojcem Mariuszem Monczakiem, wystąpił jego syn – uzdolniony 13 letni Mikołaj. Drugą część koncertu wypełniły żywiołowe utwory m. in. takie jak „Dance Villageoise” kanadyjskiego kompozytora Claude'a Champagne'a, tańce węgierskie Johannesa Brahmsa czy „Czardasz” Vittorio Montiego.

Wyjątkowo emocjonalnie w dworze Lutosławskich zabrzmiał utwór „Recitativo e arioso” na skrzypce i fortepian, dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu w niedawną 25 rocznicę śmierci kompozytora. Mariusz Monczak miał okazję poznać osobiście kompozytora i ma to dla niego wielką wartość.

MARIUSZ MONCZAK
Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową, występując w najbardziej renomowanych salach jak Carnegie Hall i w Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium im P. Czajkowskiego w Moskwie, Zamku Królewskim w Warszawie, Grand Theater w Wuxi. Jako solista i kameralista koncertuje z licznymi orkiestrami, występuje na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Nagrywa dla radia, telewizji oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie.

WIKTOR SZYMAJDA był dwukrotnym stypendystą Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Jako kameralista występował m.in. z Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem. Otrzymywał wyróżnienia dla najlepszego pianisty podczas licznych konkursów. Od 1996 roku jest związany z Filharmonią Wrocławska (obecnie Narodowe Forum Muzyki), z którą jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych, m.in. dzieł W. Lutosławskiego, O. Respighiego, L. Berio, czy K .Szymanowskiego. Stale współpracuje z solistami Opery Wrocławskiej.

  • IMG_6705
  • IMG_6707
  • IMG_6708
  • IMG_6715
  • IMG_6717
  • IMG_6721

Additional information