W KRĘGU PISARSTWA RODZINY LUTOSŁAWSKICH.
BIBLIOTEKA LUTOSŁAWSKICH
Dzięki przekazaniu depozytu książek przez Sławomira Zgrzywę oraz pozyskaniu wielu prac przez Muzeum stworzono prawdopodobnie największy w kraju księgozbiór przedstawicieli i przedstawicielek rodu z Drozdowa. Pisarstwu Lutosławskich poświęcone było spotkanie z Krystyną Witkowską (zdjęcie) – nestorką rodu, pieczołowicie gromadzącą rodzinne archiwum.
WYSTAWA „GDZIE KOBIETY Z TAMTYCH LAT, Z NASZYCH STRON…”
Wystawa powstała ze zbiorów rodziny Cywińskich z Białegostoku i jest próbą zgłębienia tego czym jest kobiecość i kobieca dusza. Prezentuje bogate zbiory unikatowych starych książek i czasopism o tematyce kobiecej, biżuterię, meble, ozdobne naczynia, stroje z XIX i XX wieku, instrumenty, kolekcje nutowe i zabytkowe fotografie.
NAGRODZONA KSIĄŻKA „KSIĄDZ KAZIMIERZ LUTOSŁAWSKI. BIOGRAFIA KAPŁANA, WYCHOWAWCY I POLITYKA”
Wydana w roku 2017 przez Muzeum książka Tomasza Szymańskiego otrzymała wyróżnienie w ramach konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”, którego organizatorem jest Fundacja im. Romana Dmowskiego. To pierwsza pełna i kompleksowa biografia wybitnej postaci z rodu Lutosławskich: organizatora harcerstwa i autora prac o idei skautowej, twórcy krzyża harcerskiego, kapłana, teologa, lekarza, a w wolnej Polsce posła na sejm.
OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W wyjątkową, setną rocznicę odzyskania wolności przez Polskę, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego, która zgromadziła przedstawicieli władz, instytucji, stowarzyszeń, kombatantów, wojska oraz mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Wieczorem w salonie dworskim odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznej organizowany przez rodzinę Lipskich – międzypokoleniowe spotkanie obejmujące wspólne śpiewy oraz poznawanie wybranych postaci i wydarzeń z rodzimej historii.