- Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich
- w Drozdowie
ul. Główna 38
18-421 Piątnica Poduchowna
Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Tekst będziemy Państwu udostępniać w częściach, raz w tygodniu. Zapraszamy do miłej lektury.
BADANIA TERENOWE
Badania terenowe prowadzone są przez pracowników Muzeum od początku istnienia placówki. W dotychczasowej historii instytucji były to m.in. prace z zakresu nauk przyrodniczych – zoologi i botaniki.
Koncentrowały się w dolinie środkowej Narwi. Na tym terenie wykonano szereg prac badawczych mających na celu poznanie i objęcie trwałą ochroną walorów przyrodniczych regionu. W terenie podjęto także prace dotyczące historii. Na obszarze powiatu łomżyńskiego dokumentowane są relacje świadków historii oraz unikatowe formy twórczości związane z dziedzictwem ziemiańskim.
OBCHODY DZIESIĘCIOLECIA DZIAŁALNOŚCI
Okazją do zaprezentowania dorobku badawczego drozdowskich muzealników był jubileusz dziesięciolecia placówki. Z inicjatywy przyrodników została wówczas zorganizowana sesja naukowa „Awifauna dorzecza Narwi oraz dolnego Bugu – stan zachowania, zagrożenia i problemy ochrony”. W jej trakcie przedstawiono stan i wyniki dotychczasowych badań – głównie dorzecza Narwi.
FESTIWAL MUZYCZNE DNI
DROZDOWO-ŁOMŻA
Najstarszym cyklicznym wydarzeniem muzycznym związanym z drozdowskim dworkiem jest „Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo/Łomża”.
Zapoczątkowany w 1994 r. z inicjatywy i pod dyrekcją artystyczną Jacka Szymańskiego, solisty Opery Bałtyckiej w Gdańsku, na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza stał się niezwykle popularny w regionie. W tym czasie rozrósł się z kilku występów do trwającego kilkanaście dni festiwalu wykonywanego w wielu miejscach ziemi łomżyńskiej. Drozdowski dwór to miejsce, gdzie się rozpoczyna i kończy wielką galą.
JUBILEUSZ 25-LECIA MUZEUM
Ćwierćwiecze istnienia Muzeum Przyrody w Drozdowie stało się okazją do uroczystego podsumowania działalności placówki. Jubileusz świętowano 4 września 2009 roku w obecności m.in. potomków rodziny Lutosławskich, parlamentarzystów, przedstawicieli Ministerstwa Kultury oraz władz samorządowych. Z okazji 25-lecia Muzeum w uznaniu zasług na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego przyznano Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej Krystynie Witkowskiej – nestorce rodu gromadzącej archiwum rodzinne i popularyzującej historię Lutosławskich oraz Teresie Grużewskiej – kustoszowi Muzeum, botanikowi.
WYSTAWA „ROMAN DMOWSKI NA KONFERENCJI POKOJOWEJ W PARYŻU”
Wystawę zawierającą mnóstwo reprodukcji archiwalnych dokumentów i zdjęć oraz oryginalne listy przygotował kustosz Marcin Rydzewski. Przy realizacji współpracowała rodzina Niklewiczów oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Ekspozycja dokumentuje pracę Delegacji Polskiej na konferencji pokojowej w Paryżu (1919-1920), w wyniku której Polska powróciła na mapę Europy po latach zaborów. Centralnymi postaciami polskiej delegacji byli Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. Dla Dmowskiego reprezentowanie sprawy polskiej na konferencji było największym życiowym osiągnięciem, które dało mu ważne miejsce w historii XX wieku.
W KRĘGU PISARSTWA RODZINY LUTOSŁAWSKICH.
BIBLIOTEKA LUTOSŁAWSKICH
Dzięki przekazaniu depozytu książek przez Sławomira Zgrzywę oraz pozyskaniu wielu prac przez Muzeum stworzono prawdopodobnie największy w kraju księgozbiór przedstawicieli i przedstawicielek rodu z Drozdowa. Pisarstwu Lutosławskich poświęcone było spotkanie z Krystyną Witkowską (zdjęcie) – nestorką rodu, pieczołowicie gromadzącą rodzinne archiwum.
W minionych latach Muzeum Przyrody w Drozdowie zrealizowało szereg przedsięwzięć mających na celu ochronę zabytkowej siedziby – XIX-wiecznego dworu Lutosławskich, poprawę infrastruktury i poszerzenie bazy edukacyjnej. Placówka w realizacji tych przedsięwzięć posiłkowała się środkami pochodzącymi z funduszy krajowych (Starostwo Powiatowe w Łomży, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środki funduszy ochrony środowiska) oraz funduszy europejskich (dotacje unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego).
W roku 2011 ważnym wydarzeniem w muzealnej historii było otwarcie ścieżki przyrodniczej „Ostoja drozdowska”.
Jest to drewniana kładka modrzewiowa umożliwiająca spacer po tzw. „dzikiej” części parku muzealnego, którą jest podmokły las łęgowy.
Idziemy wśród scenerii powalonych drzew, wykrotów oraz ponad 100-letnich topoli na trasie spotykając atrakcje edukacyjne: puzzle, tropy zwierząt, tablice informacyjne oraz udźwiękowiony „Ptasi budzik” umożliwiający odsłuchanie śpiewów ptaków.
Publicystyka stanowi ważną część dorobku muzealnego. Kilkadziesiąt publikacji zawiera kwintesencję z realizowanych inicjatyw takich jak konferencje, spotkania pokoleń, warsztaty, lekcje i organizacja wystaw. Do typowych pozycji wydawniczych należą wspomnienia i pamiętniki oraz monografie. Dotyczą postaci: Wacławy Lignowskiej, Zbigniewa Pieńkowskiego, Jerzego Włodzimierza Jabłońskiego, Romana Dmowskiego oraz ks. Kazimierza Lutosławskiego. Listę uzupełniają - popularyzatorskie poświęcone Muzeum oraz miejscowości, w której się ono znajduje. Prawdziwą gratką dla miłośników przyrody jest seria "Drozdowskie Zeszyty Przyrodnicze". W periodyku przedstawiono wyniki analiz walorów przyrodniczych Doliny Środkowej Narwi, które prowadzili muzealnicy.
W naszym cyklu kronikarskim "Kadry z muzealnej historii" przedstawiamy historię nieznanego zdjęcia z odwiedzin Hanki Bielickiej w drozdowskim Muzeum.
Odnalezione jakiś czas temu w zasobach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zdjęcie prezentuje Hankę Bielicą, co prawda bez charakterystycznego kapelusza z rondem, ale za to w pełnej krasie scenicznej. Jak widać wizyta była dla niej również okazją by podzielić się swoim talentem wokalno-aktorskim w „Salonie dworskim” w Drozdowie. W połowie lat osiemdziesiątych, kiedy wykonano fotografię, artystka była już z pewnością po siedemdziesiątce, mimo to nadal tryskała energią pełną radości i fascynacji. Była niezwykle popularna i ceniona zawodowo do ostatnich miesięcy życia, odegrała wiele ról teatralnych oraz filmowych m.in. w hicie serialowym „Wojna domowa” oraz superprodukcjach „Zakazane piosenki” i „Pan Wołodyjowski”. Z dumą wspominała łomżyńskie lata młodzieńcze oraz dom rodzinny babki i rodziców, zwłaszcza ojca, posła na Sejm w latach 1923-1927, w 1939 r. aresztowanego przez sowietów. Do dziś nie wiemy jakie były jego dalsze losy.
Zamieszczone zdjęcie nie ma podpisu, dlatego zwracamy się do naszych czytelników z prośbą o informacje na temat tego kiedy zostało wykonane i jakie zdarzenie przedstawia.
Plany Remontowe
Na zabytkowym zespole dworsko-pałacowym wybudowanym według projektu Franciszka Lilpopa widoczne są pierwsze rezultaty remontów fasady obiektu. Konserwatorskie prace elewacji południowej prowadzono w 2019 roku. W pierwszym etapie remontu odtworzono bogatą w sztukaterię stylizację gzymsów, okapników, wykończeń okien i innych elementów plastycznych składających się na niepowtarzalność stylową dawnej drozdowskiej rezydencji Lutosławskich. Na nową odsłonę czekają jeszcze ściany wschodnia, północna i zachodnia. Do dawnej proporcji ma nawiązywać także remont dachu i świetlika. Jednak na efekt końcowy prac trzeba jeszcze zaczekać, ponieważ wnioski kierowane do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w naborach w latach 2019-2020 nie uzyskały dofinansowania. Mamy nadzieję, że ponownie złożony wniosek (odwołanie) w marcu bieżącego roku otrzyma dofinansowanie. Dotychczas pod kątem remontów została opracowana pełna dokumentacja techniczna w zakresie: aranżacji wystaw historycznych i przyrodniczych; projekt budowlano-wykonawczy instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, c.o. i wentylacji; projekt budowlany remontu elewacji zewnętrznych i połaci dachowych zespołu dworsko-pałacowego.