Na terenie Muzeum Przyrody w Drozdowie istnieje park podworski. Jest on w jednej części zagospodarowany, w drugiej natomiast funkcjonuje jako część dzika bez ingerencji człowieka. Jest to niezwykle interesujący fragment nadrzecznego łęgu. Przez ostatnie 20 lat obumierające drzewa, czy ich konary po wiatrołomach były tam celowo pozostawiane. Dzięki temu zalegające teraz i butwiejące drewno stwarza siedliska dla licznych gatunków owadów, grzybów, mchów i porostów. Podobny obraz lasu z różnogatunkowym runem, podszytem, różnowiekowym drzewostanem, z wykrotami i powalonymi pniami jest współcześnie wyjątkowy.
Dzięki zbudowanej ścieżce dydaktycznej możliwe jest pokazanie właściwej struktury lasu i unaocznienie istoty różnicy między naturalnym układem a lasami gospodarczymi w większości będącymi monokulturami sosnowymi.
Z uwagi na bliskość ścieżki i Muzeum, niewielką jej długość (ok. 170, 5 m) i łatwość pokonania, jest ona przystosowana dla osób na wózkach inwalidzkich, osób niedowidzących i niewidomych. Zakładamy, że będzie ona chętnie odwiedzana również przez osoby starsze, małe dzieci oraz osoby niepełnosprawne. Chcemy wyjść naprzeciw nie tylko osobom niepełnosprawnym regularnie odwiedzającym Muzeum ale zachęcić również inne osoby z tej grupy do wyjścia z domów i korzystania z edukacji ekologicznej prowadzonej przez Muzeum. Ścieżka jest więc „ścieżką w pigułce", pozwalającą na dużą dawkę edukacji w krótkim czasie, dostępna dla osób, dla których poruszanie się po terenie jest kłopotliwe lub niemożliwe.