MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Noc Muzeów 2014W sobotę 17 maja 2014 roku odbyła się kolejna edycja międzynarodowej Nocy Muzeów. W Muzeum Przyrody w Drozdowie, ze względu na bloki tematyczne przygotowanego programu, zorganizowana została pod nazwą „Noc Muzeów – spotkanie z przyrodą, historią i kulturą”.

Dzieci oraz młodzież mogli wziąć udział w grze edukacyjnej. Na podstawie otrzymanego planu gry szukano wskazówek, odwiedzano kolejne miejsca i zdobywano informacje na temat przyrody, historii Drozdowa, rodziny Lutosławskich i dawnej szlachty. Gracze w ten sposób bawili się w odkrywców, poszerzając jednocześnie zakres swojej wiedzy. Na najmłodszych czekały również kolorowanki oraz puzzle.

Kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie – Teresa Grużewska, w prelekcji zatytułowanej „Dawne rośliny lecznicze odkrywane na nowo: Żywokost lekarski, Gwiazdnica pospolita, Stokrotka pospolita” przedstawiła specyfikę oraz zdrowotne właściwości wskazanych w tytule roślin. W dobie obecnej, bogactwo roślin leczniczych to temat wymagający przypomnienia. W poprzednich dziesięcioleciach znajomość i stosowanie ziół były, na przykład na terenach wiejskich, o wiele większe. Ci, którzy odwiedzili drozdowskie Muzeum, mogli obejrzeć najnowszą wystawę „Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi” oraz zakupić naturalne herbaty ziołowe i przyprawy.

Udając się na wystawę akwarystyczną obejrzeć można było pokaz karmienia ryb, w tym mięsożernych piranii. Dodatkową atrakcję stanowił pokaz filmów na temat podwodnego świata rzek: Narwi oraz Biebrzy. Były to nagrania powstałe podczas nurkowania.

Elementy historyczne tegorocznej Nocy Muzeów były dwa. Tomasz Szymański (magister socjologii, Dział Oświatowy Muzeum Przyrody w Drozdowie) wygłosił popularnonaukową prelekcję zatytułowaną „Dmowski contra Piłsudski, czyli wielki spór o Polskę”. Antagonizm dwóch wybitnych polityków został przedstawiony przez pryzmat odmiennych spojrzeń na polską historię (pozostawały one w ścisłym związku z ich wyborami, o czym świadczy chociażby stosunek do tradycji powstańczej) oraz przeciwstawnych koncepcji politycznych. W różnych momentach historycznych, podczas rewolucji 1905 roku, I wojny światowej, w latach 1918-1921, a więc w czasie formowania odzyskanego państwa czy w okresie rządów sanacji, spór ten miał ogromny wpływ na losy narodu. Z kolei Antoni Zabielski - społecznik od lat zaangażowany w pracę na rzecz „małej ojczyzny”: Drozdowa i gminy Piątnica, wygłosił gawędę historyczną – wspomnienie lat przeżytych podczas okupacji, trudnego okresu po II wojnie światowej oraz historii życia społeczności w Drozdowie. Spośród wielu wątków jakie poruszył, można wskazać tu chociażby działalność ludowego teatru w Drozdowie. Wystawiano sztuki (np. „Skąpiec” Moliera) często goszcząc w innych wsiach. We wspomnieniach pojawiły się osoby zasłużone dla Drozdowa: ostatnia właścicielka majątku Lutosławskich - Maria Niklewicz (autorka wspomnień o Romanie Dmowskim) czy proboszcz drozdowskiej parafii w latach 1945-1969 - ksiądz Kazimierz Cwalina.

Prezentowano także repliki strojów szlacheckich, w które ubrane były uczennice Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy.

Oceniamy, że odwiedziło nas tego dnia około 500 osób, a Noc Muzeów w Drozdowie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.  

 • 1.1311
 • 1.1412
 • 1.1513
 • 1.1614
 • 1
 • 10
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Additional information