Narew3Jako rozwinięcie idei organizowanych cyklicznie przez Muzeum Przyrody w Drozdowie Dni Akwarystyki, w dniach 11‐13 lipca bieżącego roku planowane jest szkolenie pt.: „Ochrona środowiska wodnego i ekologia z punktu widzenia akwarystyki”. Będzie ono poprowadzone przy współpracy Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej „Animalian”, a w harmonogramie zaplanowano szereg zajęć teoretycznych i praktycznych. Nasze szkolenie kierowane jest do osób posiadających podstawową wiedzę z zakresu biologii i ekologii, które zechcą wraz z prowadzącymi zgłębić tematykę zagadnień ochrony środowiska naturalnego – szczególnie biotopów wodnych – na przykładzie dorzecza Narwi. W tym kontekście przedstawiona zostanie akwarystyka jako narzędzie służące bliższemu poznaniu organizmów wodnych, pochodzących zarówno z rodzimej fauny i flory, jak i egzotycznych – w zamierzeniu szczególnym przykładem będą tu pielęgnice pochodzące z Wielkich Jezior Afrykańskich.

W ramach połączonych zajęć teoretycznych i praktycznych planowane jest przedstawienie złożoności środowiska wodnego oraz różnic w funkcjonowaniu organizmów wodnych w stosunku do lądowych. Przeprowadzone będą prelekcje i ćwiczenia, które przybliżą uczestnikom omawiane zagadnienia i być może zachęcą ich do wycieczek terenowych o charakterze turystyczno‐poznawczym bądź skłonią do założenia i obserwacji małego biotopu wodnego w warunkach akwarium słodkowodnego. Osoby rozpoczynające swą przygodę z akwarystyką mogą liczyć na pogłębienie lub ugruntowanie wiedzy, dlatego liczymy także na obecność świeżo
zatrudnionych pracowników sklepów i hurtowni zoologicznych. Uczestnicy szkolenia będą mieli sposobność zobaczenia kilku krajowych gatunków ryb
występujących w Dolinie Narwi, takich jak płoć, jaź, okoń, kleń piskorz, karaś. Przedstawione zostaną zasady i możliwości utrzymania rodzimych gatunków zwierząt w akwarium bądź oczku wodnym w celu bliższego przyjrzenia się ich biologii. W ramach imprezy przewidziany jest mini‐maraton filmowy o tematyce ichtiologicznej, obejmujący m. in. emisję filmu przyrodniczego na temat ichtiofauny Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Szkolenie zakończy krótki test sprawdzający wiedzę nabytą przez uczestników, a jego wyniki zostaną omówione przez prowadzących zajęcia. Wszystkim słuchaczom zostaną wręczone stosowne certyfikaty.
Szczegółowe informacje o szkoleniu (harmonogram planowanych zajęć, mapka dojazdu i karta zgłoszeniowa) można znaleźć na stronach internetowej Muzeum Przyrody w Drozdowie (www.muzeum‐drozdowo.pl) i na stronie TNBZ „Animalian” (www.animalian.org ‐ zakładka „do pobrania”).
Serdecznie zapraszamy akwarystów, hodowców i pracowników sklepów oraz hurtowni
zoologicznych do udziału w szkoleniu. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 czerwca 2014 r. Ilość miejsc ograniczona, o uczestnictwie w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Do zobaczenia w Drozdowie!
Pełny koszt uczestnictwa 1 osoby wynosi 150 zł.
Cena obejmuje:
* opłatę za szkolenie
* materiały dydaktyczne
* wyżywienie (obiad, przerwa na kawę)
* certyfikat
Więcej informacji uzyskać można:
‐ telefonicznie: 86 219 20 81 lub 502 973 075

Pliki do pobrania: