MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

001

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie – tak od 22 listopada 2019 roku nazywa się drozdowska placówka, instytucja kultury Powiatu Łomżyńskiego. Myśl o zmianie nazwy, a właściwie należałoby powiedzieć jej uzupełnieniu, jest inicjatywą dyrektora drozdowskiego Muzeum Anny Archackiej i członków Rady Muzeum z przewodniczącym Sławomirem Zgrzywą. Inicjatywa uzyskała zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz spotkała się z pełną aprobatą Rady Powiatu Łomżyńskiego.

Człon „Dwór Lutosławskich” podkreśla działalność placówki na gruncie badań historycznym i popularyzacji historii. Przyroda i historia to dwie statutowe dziedziny pracy Muzeum, które stały się z biegiem lat równorzędne, choć początkowo dominowały badania i wystawiennictwo przyrodnicze. Fakt, że placówka mieści się w zabytkowym dworze Lutosławskich, waga historii tego ziemiańskiego rodu, dorobek twórczy jego przedstawicieli i przedstawicielek, powiązania z Romanem Dmowskim, który w drozdowskim dworze spędził ostatni okres życia jako najważniejszy przyjaciel rodziny, a podnadtto konieczność przypomnienia i pogłębienia losów polskich rodów ziemiańskich związanych z regionem wśród których Lutosławscy stanowili jedną z najznamienitszych familii – to wszystko sprawiło, że drozdowskie Muzeum stało się instytucją wręcz predestynowaną do podjęcia wymienionych tematów. Od 35 lat zarówno na niwie historycznej jak i przyrodniczej realizuje szereg ważnych inicjatyw – prowadzi działalność wydawniczą, organizuje konferencje, tworzy wystawy i atrakcje edukacyjne, uczy dzieci i młodzież. Ciągle rozwija swoją ofertę i dba o zabytkową siedzibę poprzez prace remontowe.

Dwór Lutosławskich – słowa użyte w nazwie wzbudzają również oczywiste skojarzenia z dworem szlacheckim jako jednym z ojczystych symboli, jak pisał Adam Mickiewicz – „centrum polszczyzny”. To też jeden z priorytetów pracy Muzeum by kontynuować tradycje dworu polskiego, w tym tradycje muzyczne poprzez organizację koncertów i wieczorów muzycznych.

Dwór to także ostoja gościnności, zatem przy okazji zmiany nazwy nieodmiennie zapraszamy do odwiedzin Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie, placówki która w myśl słów Mickiewicza o soplicowskim dworze jest „gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza”.

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004

Additional information