Festyn Na JanaTegoroczny festyn "Na Jana" odbył się 21 czerwca. Wydarzenie inaugurowało początek kalendarzowego lata w regionie łomżyńskim. Spotkanie na wolnym powietrzu miało miejsce na bulwarach nadnarwiańskich w pobliżu portu rzecznego w Łomży. Wśród wystawców w centrum uwagi znalazły się stoiska przyrodników. "Zielonych" reprezentowało Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz rozstawione w jego sąsiedztwie stoiska Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi oraz Nadleśnictwa Nowogród.

Naprzeciw nim znajdowało się stanowisko fundacji "Czas Lokalny", która zachęcała do zdrowej diety bogatej w warzywa i owoce. Dla zachęty serwowała gorące potrawy przygotowane według własnych, lokalnych przepisów. Stoisko Muzeum wyróżniało się w krajobrazie imprezy pod wieloma względami. Już z daleka widać było oryginalny namiot o ścianach przyozdobionych fotografiami roślin leczniczych. Wewnątrz na festynowiczów czekały atrakcje edukacyjne: mikroskopy z próbkami piasku oraz ziemi ogrodowej, akwarium z rybami krajowymi (płoć, lin, karaś), a w sąsiedztwie tablice wystawowe z informacjami na temat stroju szlacheckiego oraz postaw patriotycznych w łomżyńskiem w czasie powstania styczniowego. Specjalnie dla pasjonatów dobrej książki przygotowano także stoisko z publikacjami wydanymi przez Muzeum, a także - współpracujących z instytucją wydawcami. Ofertę wzbogacono o wybór ekologicznych herbat ziołowych, co okazało się bardzo trafnym doborem z uwagi na pochmurną i deszczową pogodę, zachęcającą do domowej lektury dobrej książki przy kubku aromatycznej herbaty. Festyn nieoczekiwanie zakończyło oberwanie chmury. Spodziewane opady już wcześniej zmusiły wystawców do ograniczenia programu przygotowanego na Noc Sobótkową. Mimo niepogody na twarzach uczestników festynu przez większą część spotkania gościł uśmiech, o który zadbali m.in. wykonawcy utworów wokalnych z MDKDŚT w Łomży oraz niezależni twórcy.

• Na_Jana078
  • Na_Jana087